-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
Vzhledem k tomu, že našeho zdraví se velmi dotýká i prostředí, ve kterém žijeme, přináším dnes pár tipů k udržení čistoty ve vašich domovech.
Začněte u pračky
Myslíte si, že pračka je jedno z nejčistších míst ve vašem domě? Bohužel, není tomu tak. Špinavé prádlo může zanést pračku bakteriemi a viry. Chcete-li ji udržet čistou, jednou týdně spusťte pračku naprázdno s šálkem obyčejného octa. Pokud se chcete zbavit bakterií, doporučuje se prádlo prát a sušit při co nejvyšší teplotě, kterou daná látka vydrží. Tento postup jistě není potřeba u každého prádla. Použití octa a správná selekce při praní za vyšší teploty přispěje k ochraně životního prostředí. Po použití nechávejte pračku alespoň trochu otevřenou - přirozené větrání zamezí možnému množení plísní.
Opravdu čisté ručníky/utěrky
Používá-li ručník pouze jedna osoba, vyperte ho jednou týdně.
Pokud ho užívá nemocná osoba, vyperte ho po každém použití.
Ručník z vaší posilovny vyperte po každém cvičení.
Kuchyňské utěrky perte odděleně od spodního prádla. Mimo jiné budete moci použít vyšší teplotu praní.
Ručníky určené pouze na ruce vyměňte každých 4-5 dní nebo pokaždé, když máte hosty.
Ručníky nechávejte uschnout jednotlivě roztažené.
Bakterie v ložnici
Ložní prádlo perte v horké vodě zhruba 1x za 7—10 dní - častěji, pokud je někdo nemocný.
Znečištěné oblečení (např. od trávy či bahna) perte odděleně od ložního prádla.
Nikdy nejezte v ložnici. Drobky z jídla přitahují plísně a bakterie.
Čistota v obývacím pokoji
Bakterie se objeví tam, kde jste vy. Zvláště místa ohmataná více lidmi (telefony, konferenční stolky, dálkové ovladače od televize a videa). Čistěte je pravidelně s dezinfekčními ubrousky. Na plochou TV obrazovku použijte vlhký hadřík z mikrovlákna. Pravidelné luxování pomůže minimalizovat prach i bakterie zvláště kolem elektronických zařízení jako jsou televize, videa či počítače, které během používání přitahují spoustu prachu.
Čisté úchytky a kliky
Bakterie se rychle uchytí na klikách, úchytkách, vodovodních bateriích, vypínačích, lampách a máte-li dům, tak i na zábradlí před domem. Otřete tyto plochy jednou týdně s dezinfekčními ubrousky nebo dezinfekčním čističem. Dělejte to častěji, pokud je někdo ve vaší rodině nemocný nebo máte-li hosty.
Úklid kanceláře či pracovního stolu
Počítačová klávesnice, počítače, tablety i telefony jsou živnou půdou pro bakterie, zvláště pokud sdílíte zařízení s dalšími členy domácnosti. O jídle při práci ani nemluvím:-) Vytřepte občas smetí z klávesnice nebo použijte k odstranění nečistot vysavač. Poté ji otřete dezinfekcí. Nebo si pořiďte silikonovou ochranu klávesnice a nezapomeňte ji pravidelně umývat. Obrazovku počítače otírejte vlhkým hadříkem z mikrovlákna.
Dezinfekce v dětském pokoji
Děti získávají a šíří bakterie snadno a rychle. Jednou týdně proto otřete všechny povrchy v dětském pokoji s dezinfekčními ubrousky nebo dezinfikujte za pomoci spreje. Pokud máte miminko, ujistěte se, že dobře čistíte přebalovací plochu a u dětské postýlky nezapomeňte na lišty či latě. Největší pozornost věnujte omývání plastových hraček, které děti strkají do svých úst. Nechte působit dezinfekční sprej po dobu alespoň 30 sekund a potom jej dobře setřete papírovým ubrouskem nebo čistým hadříkem.
Čistota kuchyňského dřezu
Kuchyňský dřez je druhé nejvíce bakteriemi zanešené místo v bytě. V tomto směru v kuchyni vévodí houbička na mytí nádobí. Bakterie z masa i dalších potravin se ve dřezu velmi rychle množí. Proto zkuste dřez dezinfikovat každý den. A jak vyzrát na bakterie v houbičce? Trochu ji namočte a vložte každý den na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Zbavíte se takto ekologicky a rychle všech bakterií včetně E. coli a Salmonella.
Udržujte v čistotě pracovní desku
Vyčistěte dobře pracovní plochu na kuchyňské lince po každé přípravě jídla. Prvně ji omyjte horkou vodou s mycím prostředkem, abyste se zbavili veškerých skvrn a špíny. Pak použijte roztok vody a octa (nebo cokoliv jiného určeného pro dezinfekci pracovních ploch), abyste ji dezinfikovali. Povrch nechte oschnout. K tomu, aby pracovní plochy v kuchyni byly bez bakterií a mikrobů, napomůže i to, že na ně nebudete pokládat kabelku, notebook, telefon nebo cokoliv jiného, co do kuchyně nepatří.
Řešte čistotu v chladničce
Udržujte svoji lednici v čistotě omytím vnitřních stěn, dveří a polic s teplou mýdlovou vodou jednou za 3-4 měsíce. Chcete-li se zbavit zápachu, použijte směs vody a octa (30:70). Nebo umyjte lednici směsí vody a jedlé sody. Poté nechte lednici na pár hodin vyvětrat. Vždy vyčistěte ledničku okamžitě po znečištění jakoukoli potravinou, aby nedošlo k množení nežádoucích bakterií či plísní.
Prohlídka koupelny
Připravte si univerzální čistič koupelny smícháním dvou polévkových lžic kuchyňského saponátu, dvou polévkových lžic čpavku a litru teplé vody. Použijte na vanu, umyvadlo, podlahu i sprchový kout. Opláchněte čistou vodou. Pasta z jedlé sody vám může pomoci zbavit se zaschlé špíny v umyvadle nebo ve vaně. Použití gumové stěrky na stěny v koupelně či sprše po každém sprchování pomáhá zastavit šíření plísní. Z tohoto důvodu koupelnu také často větrejte.
Nezapomínejte na koberce
Budete-li občas chodit po bytě s botami určenými na ven, přenášíte všechno, do čeho jste venku vstoupili, domů. A to včetně E. coli a jiných bakterií, které mohou způsobit řadu onemocnění. Pro co nejčistší podlahy, koberce a co nejméně špíny, nechte svoje boty přede dveřmi či hned u dveří. Nosíte-li boty uvnitř bytu/domu, luxujte koberce a myjte podlahy jednou týdně (v deštivých a zimních měsících to možná bude častěji:-).
Připravte si vlastní ekologický čistič
Pro každodenní úklid je nejlepší obyčejný ocet. Smíchejte tři díly octa a sedm dílů vody pro aplikaci postřikovačem nebo do kbelíku vody nalejte šálek octa. Takový čistič bude bezpečně čistit většinu povrchů a zároveň odstraní mastnotu. Navíc je takový přípravek bezpečný pro úklid kolem dětí i domácích zvířat.
Jistě nějaké ty bakterie v našich životech neškodí. Ba naopak. Správné množství bakterií posiluje naši imunitu. Dlouhodobé extrémní udržování čistoty se ukázalo jako nevhodné zvláště u malých dětí. Do určité doby jsme sice schopni jistou míru čistoty dodržovat, ale pokud pak vypustíme naše dítko mezi běžnou populaci, může být opakovaně nemocné, protože si ještě nevytvořilo dostatek obranných látek. Takže zdůrazňuji - všeho s mírou:-)
Máte-li vztah k ekologii, můžete vyzkoušet na výše doporučený úklid některý z těchto pro zdraví nezávadných prostředků, které nabízí firma econea:
Dezinfekční čistič na různé povrchy
Univerzální dezinfekční čistič ve spreji
Čistič koupelen
Jedlá soda - všestranný čistič a odstraňovač pachů
Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu
Čistič a odstraňovač pachů pro majitele domácích mazlíčků
Pravidelní čtenáři již vědí, že u této firmy mohou mít díky našim stránkám speciální slevu.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.