Záhada autoimunitních onemocnění

Po delší době si opět přinášíme ukázku z knihy MUDr. Hnízdila - Zaříkávač nemocí. Je pravda, že pan doktor vidí spoustu věcí jinak než jeho kolegové. S jeho klienty-pacienty zachází také jinak. Snaží se totiž opravdu pochopit, proč se danému člověku některé věci dějí, resp. proč ho některé nemoci trápí. Uvedená knížka je souborem textů, komentářů a rozhovorů, které se týkají nemocí lidí, vrcholového sportu, politiků i celé společnosti. A vzhledem k tomu, že spousta příspěvků v knize nám dává smysl, níže uvedenou ukázkou bychom vás chtěli dovést k zamyšlení nad tématem i k možnému zakoupení celé knihy. Rozhodně se při jejím čtení nudit nebudete.

Moderní medicína se potýká s narůstajícím počtem pacientů, trpících autoimunitními nemocemi. Ve vysvělých zemích postihují asi 8% populace, 75% z celkového počtu představují ženy. Úkolem imunity je člověka chránit. V případě autoimunity se ale obrátí proti němu a začne jeho orgány poškozovat. V těle se spustí sebedestruktivní program, autoadrese. Za cíl si může zvolit tlusté nebo tenké střevo (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, celiakie), klouby nebo svaly (revmatoidní artritida, myastenie, Bechtěrevova nemoc), kůži a pojivo (lupénka, lupus, erythematodes, sklerodermie), nervový systém (roztroušená skleróza), slinivku břišní (diabetes mellitus I. typu), štítnou žlázu (thyreoditida) a řadu dalších orgánů. Změnu chování imunitního systému lékaři nedokáží přesvědčivě vysvětlit. Soudí se na vliv genetiky a životního prostředí, spouštěcím faktorem může být běžná viróza. U většiny pacientů se příčina nemoci nenajde. Užívají léky proti zánětům (antibiotika, antirevmatika, antiflogistika), na potlačení imunity a buněčné reakce (imunosupresiva, cytostatika, kortikoidy), zkouší se biologická léčba. Potlačení imunity na čas uleví. Současně se ale zvyšuje riziko vzniku infekcí a nádorovůých onemocnění. Vytlouká se klín klínem. Jakou informaci nám ale autoimunitní nemoci přinášejí? Jak souvisejí s námi a s naším životem?

Paní Janě je pětatřicet a ještě před čtyřmi lety byla úplně zdravá. Pak se jí narodila druhá dcera a začaly potíže. Únava, slabost nohou, závratě, zhoršená koordinace chůze, nestabilita, nejistota. Půl roku se bránila jít k doktorovi. Pak odstartoval kolotoč vyšetření: interna, neurologie, alergologie, imunologie, revmatologie, ortopedie, desítky odběrů, cétečka, magnetické rezonance, lumbální punkce. Na jejich konci diagnóza hned dvou autoimunitních onemocnění: roztroušené sklerózy a zánětu štítné žlázy - thyreoiditidy. Brala Avonex, Medrol, Euthyrox, biologickou léčbu. Nic nepomáhalo. Úlevu nepřinesla ani akupunktura, ani homeopatie. Nemoci vůbec nerozuměla. Začali jsme probírat "genetiku" a životní styl. Jana je citlivá, starostlivá a úzkostná po mamince. Otec byl dominantní a přísný. Janu nikdy nepochválil, sebevědomí jí srážel, kde mohl. Celý život se snažila otci i sama sobě dokázat, jak je dobrá. Vystudovala vysokou školu, vdala se, postavili domek, porodila dvě dcery, v manželově stavební firmě si vzala na starost účetnictví. Od rána do večera v jednom kole. Děti, domácnost, firma. Večer padala vysílením. Vzdala se koníčků, volejbalu, kamarádek. Na poslední delší dovolenou si ani nevzpomněla. I při léčení se snažila chodit do firmy, zajistit děti, mít doma uklizeno. Aby toho nebylo dost, věčně vytížený manžel se povahou i chováním hodně podobá otci. Už delší dobu to mezi nimi neklape. Musela onemocnět, aby si mohla odpočinout. Aby si rodina a manžel všimli, jak je utahaná.

To, co se odehrává na imunitní, hormonální a bunečné úrovni je věrnou reflexí života pacienta. Jeho povahy, sebevztahu, sebenároků. Dokonale to popisují lidová přísloví: užírá se, drásá si nervy, trápí sám sebe, žije sobě na úkor, nakládá si víc, než unese. A štítná žláza se jmenuje štítná, protože je to emoční štít. Pokud je žena citlivá a tíží ji starosti, je pod citovým tlakem, ve stresu, emoční štít se oslabí. Štítná žláza začne špatně fungovat, odolnost ženy vůči emocím se snižuje, narůstá napětí a únava. Autoimunitní nemoci jsou pokynem, aby člověk negativní emoce neobracel proti sobě, ale zpracovával je způsobem, který ho nebude poškozovat. Pokud to udělá včas, může se uzdravit i bez léků. Paní Jana to konečně pochopila. S prací ve firmě na nějaký čas skončila. Začala se v klidu věnovat sobě a dcerám. Po létech si zajeli k moři. Ochotně přijala nabídku partnerské terapie. Obden chodí na pohybové relaxace. Pochvaluje si zklidňující bylinné čaje. Změnu chování po necelém půl roce odráží i její imunitní systém. Vrací se jí síla, stabilita a chuť do života. Dávky léků pomalu snižuje. Vykročila na cestu vedoucí od léčení k uzdravení. 

 

Tato ukázka přesně koresponduje s tím, co u našich klientů zjišťujeme. Jsme rádi, že dokážeme u klientů určité změny či nedostatky odhalit ještě předtím, než se projeví "v plné kráse". Jednou z důležitých součástí je vhodná, kvalitní strava, ale prioritně řešíme jiné části života. Tyto části zahrnujeme pod název primární strava. Patří sem VZTAHY, KARIÉRA, DUCHOVNO, POHYB. Detaily, co vše daný výraz znamená, probíráme důkladně s každým klientem. V návaznosti na naše zjištění přicházíme s doporučením, jak jednotlivé oblasti zlepšit. Teprve pak se dostáváme k sekundární stravě. A ta se týká skutečně naší STRAVY. Naším cílem není a nebude doporučovat zázračné produkty na posílení zdraví. Znovu opakuji: žádný univerzální a navíc zázračný prostředek neexistuje. A pokud klient skutečně potřebuje významněji doplnit některé látky a přitom toho nelze docílit stravou, rozhodně jsme proti jakékoli "chemii". Existuje stále více produktů, které jsou přírodního charakteru a tím pádem jsou i lépe přijatelné pro naše těla. 

Řešíte-li nějakou fyzickou či psychickou obtíž, nadváhu nebo jen chcete "vyladit" svou stravu, rádi vám pomůžeme. Vězte, že odkládání malých potíží není cesta, protože těch se zbavíte rychleji.

Naším cílem je spokojený klient, který se naučí důležitým základům a naši pomoc nebude potřebovat dlouhodobě.

 

Čerpáno z: MUDr. Jan Hnízdil: Zaříkávač nemocí (Lidové Noviny, 2014)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés