Svátky klidu a míru? Tipy, aby skutečně byly ;-)

Jeden z mých hlavních stresů za poslední léta jsem úspěšně eliminoval (dát výpověď v práci, která mi sice přinášela spoustu peněz, ale žádné potěšení). To ovšem neznamená, že jsem dokázal stres ze svého života zcela vypudit. Blíží se období roku, které s sebou bohužel chvilky, kdy cítíte že se vám z toho všeho dění rozskočí hlava, často přináší - Vánoce, s nimi spojené dny volna a později přípravy na Silvestra. Chronický stres dokáže zvýšit vaše šance na předčasné úmrtí až o 50%. Tak proč se s vámi nepodělit o pár taktik, které používám já. Tento článek se tak trochu vymyká z mých obvyklých, na základě vědeckých studií podložených, faktů. Chci jen poukázat na to, že Veronika není v naší rodině jediná, která má svou “spirituální rovinu” bytí. A navíc - stejně za vším stojí rodinka s podivnými jmény jako např. kortizol, dopamin, adrenalin, noradrenalin nebo endorfin ;-) 

 

“Svátky klidu a míru”

Docela by mne zajímalo, kdo s tímhle označením období konce prosince vlastně přišel. Muselo to být nějaké dítě, protože jen děti asi i nadále Vánoce takto vnímají. Pro dospěláky je to stres, který se pravidelně umístňuje na nelichotivé hitparádě TOP10 největších stresů, hned za ztrátou nejbližších, ztrátou zaměstnání, rozvodem, stěhováním a nemocí… Shánění dárků, balení, úklid, pečení cukroví. Co dalšího na seznam přidáte vy? Část stresu můžete eliminovat tím, že se “navezete” na svátky k rodičům a ideálně to načasujete tak, že přijdete 5 minut před zasednutím k vánoční tabuli. Ale je přenesení stresu na nejbližší vůbec nějakým řešením? Nechcete spíš vyzkoušet něco z mého arzenálu? Podaří-li se vám využít 2-3 tipy z níže uvedených, mohu vám garantovat, že na té vaší hormonální váze budou hrát prim dopamin, serotonin či endorfin a kortizol & spol. budou upozaděny ;-)  

 

Dýchejte

Taková má KáPéZetka. V okamžiku, kdy pociťuji první příznaky stresu prostě na několik minut vypnu (i když zrovna sedím za volantem, vyplatilo se mi vyhlédnout si nejbližší odpočivadlo). Zpomalím a prohloubím dech a v duchu si je počítám. Díky tomu se alespoň na chvilku vzdálím od toho, co mne do stresu přivedlo a zabráním dalším příznakům. Bylo dokázáno, že hlubokým a klidným dýcháním dokážete ovlivnit váš nervový systém. Stres je trochu víc, než jen pocit, který prožíváte - dochází i k fyzickým reakcím vašeho těla. Hlubokým a vědomým dýcháním uvedete vaše tělo a nervový systém do klidového stavu. A za pár minut se možná i na situaci, která vše zapříčinila budete dívat jinak ;-)

 

Usmívejte se

Opět bylo vědecky prokázáno, že povytažením koutků vašich úst dokážete snížit váš srdeční tep. A to i v okamžiku, kdy namísto skutečného úsměvu pouze skousnete tužku. Další z triků, jak ošálit náš jinak dokonalý systém ;-) A co jiného byste koneckonců měli o vánocích dělat, než se permanentně usmívat, že?

 

Pusťte si muziku

U nás o Štědrém dni obvykle vévodí Lucie Bílá nebo “Kája”, respektive jejich vánoční alba. Klasika. Pokud jste v našem věku, možná vezmete za vděk klasikou typu Abba nebo Boney M. Vaše děti vás za to možná budou nesnášet, ale nejsou to ony, na které všechen ten stres padá, takže tady bych byl trochu sobecký a na jejich komentáře o “době ledové” nereagoval. A nebo  přepnul stanici na něco vážnějšího ;-) Je až překvapivé, jak pozitivní dopad má naslouchání vážné hudby právě na ty nejmenší! Máte-li přístup k nějaké online službě typu Rdio, Deezer nebo Spotify, zkuste si pro tyto sváteční chvilky připravit playlist z následujících skladeb a dejte mi vědět, jak na vás a vaše dítka naslouchání těmto skladbám zapůsobilo ;-)

Georg F. Handel: Water Music
Johann Pachelbel: Canon In D
Erik Satie:  Trois Gymnopedies
Ludwig van Beethoven: Moonlight Sonata
Giovanni B. Pergolesi: Stabat Mater
Johann S. Bach: Air On A G String
Frederic Chopin: Raindrops

 

Zacvičte si

Cvičení, zvláště pak to nevýkonostní, dokáže efektivně uvolnit stres a do vašeho krevního řečiště doslova nalít ty preferované hormony blaha a štěstí. Především pokud jste cvičení jako takové praktikovali v průběku celého roku a vaše tělo na něj tak trochu čeká. Nezklamejte jej! Pár cviků bez závaží nebo krátký výběh do lesa pomůže alespoň na chvíli zapomenout na to, co všechno musíte ještě zvládnout pro to, aby i tyto Vánoce byly svátky klidu a míru ;-)

 

Vyražte do přírody

Ne, neopakuji se. Tentokrát mám na mysli rodinný výlet. Ne nutně na celý den. U nás je to obvykle o výletu do Břežanského údolí a návštěvě místní mini-ZOO nebo jen o delší procházce Kunratickým lesem. Vždy je to ale spojené s radostí z toho, že jsme na čestvém vzduchu, spolu a natěšení na večer ;-)

 

Nejhorší možný scénář

Nalejme si čistého vína. Co se vlastně stane, pokud se vám podaří přesolit bramborový salát? Nebo omylem koupit špatné číslo podprsenky manželce? Nebo, že nebudete mít umytá okna? Nic. Nothing. Nada. Svět se nezboří. Kapra si dáte jen tak, podprsenku si manželka po svátcích vymění za správnou velikost a na dárky pod stromečkem uvidíte, i když by se na vašich oknech vyřádili grafitti umělci. Podstatné přeci je a bude, že jste s nejbližšími. Zamyslete se nebo si napište jednotlivé úkoly na následujících několik dnů a k nim pak nejhorší možný scénář. Co se vlastně stane, pokud se vám nějaký bod nepodaří splnit vůbec nebo ne tak, jak jste plánovali? Obvykle zjistíte a sami si přiznáte, že se svět nezhroutí ;-)

 

Buďte vděční

Možná jste jedni z těch osvícených a “deník vděčnosti” si již nějaký čas vedete. Pokud ne, zkuste si jej zavést alespoň na následující dva týdny. Ráno se, hned po probuzení, ještě než vyskočíte rovnýma nohama z postele, zkuste zamyslet nad tím, za co můžete být vděční. Nemusí to být nic hmatatelného (fyzického). Vedete-li si tento deník, sami již asi víte, že to, co je v životě skutečně důležité, se nedá uchopit. Láska, zdraví, štěstí, radost
  

Vánoce by měly být oslavou života. Alespoň tak to tvrdí křesťané. Je celkem jedno, jestli jste věřící nebo ne. Zkuste se ale přesto této definice držet a nepřipustit, aby vás těch následujících 12 dnů připravilo o rok života. Stres je měřitelný a rovněž tak jeho dopad na celkovou délku našeho bytí na matičce Zemi. A tak doufám, že se se mnou nebudete dohadovat a stresovat se nad tím, jestli jste přišli stresováním se díky nadcházejícím svátkům o rok života nebo jen o čvrtletí ;-) 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn