-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Konečně se dostávám k minerálu, který narozdíl od manganu, železa, zinku nebo hořčíku je dlouhodobě spojován se zdravím štítní žlázy a společně s jódem (v následujících dvou dílech) si na něj možná vzpomene i většina lékařů - praktiků. Mám na mysli selen.
Správné množství selenu ve vašem těle zabezpečí mj.:
- podporuje správný metabolismus všech hormonů štítné žlázy1
- podporuje konverzi T4 na T3
- pomáhá snižovat protilátky spojované s Hashimotovou chorobou, autoimunitní onemocnění štítné žlázy2
Jak na něj?
Více než bezpečná dávka je 100mcg (nikoliv mg!) - i při dostatečných hladinách selenu vám tato dávka neublíží. I s přihlédnutím k tomu, že některé volně prodejné multivitamíny na českém trhu obsahují i 200mcg selenu. Tolik alopatická (západní) medicína.
Raději bych ale doporučoval konzumovat potraviny přirozeně obsahující selen, viz níže - pokud tak činíte, není zapotřebí se případného nedostatku obávat. Kombinace potravinových doplňků a zdropjů bohatých na selen by mohla vést k příliš velké stimulaci produkce T3… Takže pozor na suplementaci, která někdy může být kontraproduktivní. Symptomy nadbytku selenu mohou zahrnovat úzkost, podrážděnost, poruchy spánku nebo bušení srdce. Celá problematika je ještě o něco složitější - nic z výše uvedeného nemusíte pozorovat a přesto můžete vyššími dávkami selenu štítnou žlázu poškodit. Selen je totiž úzce spojen s jódem a v okamžiku výrazného nedostatku či nadbytku selenu budete s největší pravděpodobností “intolerantní” k suplementaci jódem. A tato intolerance se projevuje úplně stejně - tento problém nastává především v okamžiku, kdy váš ošetřující lékař zaškrtne na žádance k vyšetření jen jód a ne selen - na nedostatečný jód dostanete předpis na Amiodaron, Levothyroxin nebo jiný, jód obsahující lék a přitom byste měli řešit především selen.
Selen a jód na houpačce
Jako v případě předchozích dílů, i selen má svého “parťáka” sedícího na druhé straně pomyslné houpačky vašeho zdraví. A pokud berete mějaký minerálový mix na podporu funkce štítné žlázy, obvykle v něm najdete jód i selen. Až teprve v posledních cca 10 letech se ukazuje, jak je rovnováha těchto prvků důležitá. Pomiňme solný průmysl, který jaksi tento fakt nezaregistroval (jodidovaná draselná sůl…) a vzpomeňte si na všechny možné potraviny s velkými štítky “Obohaceno jódem!”. Viděli jste něco s polepkou “Obohaceno selenem”? Vysoké hladiny jódu a nízké hladiny selenu stejně tak jako nízké hladiny jódu a vysoké hladiny selenu vedou k tomu samému - hypothyroitidě, Hashimotově chorbě, Gravesově chorobě a dalším onemocněním štítné žlázy!
Díry ve střevech
Trápí vás Crohn, ulcerativní kolitida, celiakie nebo syndrom děravých střev? Pak budete mít s největší pravděpodobností selenu málo. Bez ohledu, jak moc se jej stravou či doplňky snažíte udržet na správné hladině. Lidé s těmito onemocněními střevního traktu mají nedostatečností minerálů více, ale selenu (a železa) se jim obvykle nedostává více, než např. zinku, hořčíku či manganu. Vám bych především doporučil řešit problém vstřebávání jako takového - pomocí speciálních intervenčních protokolů nejprve “zacelit” stěnu střev. V opačném případě je to jako snažit se zacpat prsty díru zvící hlavy v potápějící se lodi…
Dva para ořechy denně a nemusíte se o hladinu selenu starat!!!
Recyklujte, recyklujte
O glutathionu, nejsilnějším endogenním antioxidantu jsem již psal zde - nechci se opakovat a tak se na jeho představení podívejte sami. Nastartování jeho dostatečné produkce (a recyklace) je jedním ze základních stavebních kamenů většiny alternativních protokolů léčby Hashimotovy choroby.
Z pohledu zdraví štítné žlázy vám glutathion pomůže s:
- modulací a regulací imunitního systému
- potlačení autoimunitních zánětů
- ochranou tkání štítné žlázy (proti poškození volnými radikály)
A co dalšího má tento chorobobijec společného se selenem? Tělo jej nejenom vyrábí, ale dokáže jej po využití a jeho degradaci opětovně recyklovat. A k tomu potřebuje pomoc vitamínu C, vitamínu E a … selenu!
Glutathion sice žádné potraviny neobsahují, ale jeho produkci a recyklaci můžete nakopnout konzumací chřestu, avokáda, cibule, špenátu, dýně, česneku, kapusty, květáku řeřichy či syrových vajec. Jako potravinový doplněk je dle mých zkušeností velmi málo účinný. Vyjímku tvoří tekutý lipozomální glutathion, který se ale do ČR nedováží. A nebo velmi drahá intravenózní aplikace, kterou si mohou dovolit top manažeři (pro posílení imunity a zamezení nemocnosti) nebo lidé s rakovinou ve 3.-4. stádiu (opět pro výrazné posílení imunity). A nebo zkusit kávový klystýr, tak jako my každé pondělí ;-)
Další výhody dostatečných hladin selenu:
- prevence srdečních onemocnění
- snížení škod způsobených volnými radikály (selen je silný antioxidant!)
- normalizuje hladiny testosteronu a estrogenu
- má protirakovinové účinky
- snižuje riziko rakoviny prostaty
- zlepšuje náladu
- snižuje riziko vzniku glaukomu (šedý zákal)
- zvyšuje schopnosti superoxid dismutázy (SOD)
Jak na selen "cestou VyváženéhoZdraví”?
Zkuste do svého jídelníčku zařadit sardinky, lososa, krevety, hovězí, jehněčí, krůtí, chřest, hořčice či shiitake houby. Jak sami vidíte, na selen bohaté zdroje jsou především z živočišné říše a tak si neodpustím mou obligátní poučku - u čehokoliv, "co se hýbalo” dejte přednost (nejvyšší) kvalitě před kvantitou! Na závěr jsem si nechal jeden zdroj selenu, který můžete mít kdykoliv u sebe - para ořech3! Dva ořechy denně vám dodají přes 100mcg selenu a spolu s ním i spoustu dalších, pro tělo důležitých stopových prvků!
Další zajímavé nebo důležité informace spojené se selenem:
- v rostlinných zdrojích se obvykle vyskytuje ve formě selenomethioninu, v živočišných pak selenocystein
- vstřebávání selenu výrazně pomáhají dostatečné hladiny vitamínu E
- i nízká nedostatečnost selenu je spojována s vyšším rizikem vzniku rakoviny, kardiovaskulárních potíží a poruch imunity4
- dlouhodobý a nízkoúrovňový (chronický) stres vedoucí k poruchám správné funkce nadledvinek snižuje vstřebávání selenu
Reference:
1. The impact of iron and selenium deficiencies on iodine and thyroid metabolism: biochemistry and relevance to public health. Zimmermann MB, Koehrle J., Thyroid. 2002 Oct;12(10):867-78.
2. Selenium Supplementation in Patients with Autoimmune Thyroiditis Decreases Thyroid Peroxidase Antibodies Concentrations. Roland Gärtner, Barbara C. H. Gasnier, Johannes W. Dietrich, Bjarne Krebs, and Matthias W. A. Angstwurm, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Vol. 87, Issue 4
3. Brazil nuts: an effective way to improve selenium status. Thomson CD, Chisholm A, McLachlan SK, Campbell JM. Am J Clin Nutr. 2008 Feb;87(2):379-84. PMID: 18258628
4. Andrew Weil: This mineral is Essential for Healthy Aging
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.