Souboj titánů, III. díl

Další díly

souboj: med vs. javorový sirup

Pokud se jen trochu staráte o své zdraví, asi jste již maximálně eliminovali bílý řepný cukr a sami váháte, zda si čaj s citronem osladit medem nebo javorovým sirupem. Cenově dnes vycházejí takřka nastejno. Kvalitní bio med není levná záležitost a výběr javorového sirupu na českém trhu není zase tak široký a dovozci nemají v úmyslu nějak výrazně vybočovat z cenových hladin. 

I když jsou jak med, tak i javorový sirup přirozenější variantou sladidla, měli bychom si uvědomit, že jsou obě sladidla tak jako tak především cukry. Med je směsicí glukózy s fruktózou a javorový sirup takřka čistá glukóza. Med má díky “zásahu” živočišné říše (= včelky) o trochu jiné vlastnosti. Vítězí na plné čáře v obsahu aminokyselin - obsahuje jich 11, zatímco javorový sirup je aminokyselin prostý. Obsah bílkovin je i u medu natolik nízký, že jako jejich zdroj určitě nedoporučuji ;-) V obsahu minerálů a vitamínů je tom lépe javorový sirup - s vysokým obsahem manganu (1 čajová lžička = 33% DDD) a zinku. Zdálo by se, že na body vede javorový sirup, ale opak je pravdou!!! Stačí se podívat na oficiální počet studií ukazujích pozitivní účinky medu a javorového sirupu - poměr je přes 30 ku 1 ve prospěch medu! O jeho léčivých schopnostech jsme psali zde. Další a rozhodující bod pak medu přidává to, že je to lokální potravina (resp. může být, pokud dáte přednost medu od vámi ověřeného včelaře před těmi z okolních zemí, dostupných v místních supermarketech) a jeho koupí podpoříte někoho, kdo si podpořit zalouží!

vítěz: med (kvalitní, tepelně neupravený, bez přidaného cukru v jakékoliv podobě), K.O. v 2. kole

 

souboj: růžový grapefruit vs. pomeranč

Někdo grapefruity miluje, někdo je nemusí vůbec. Jejich slabě nahořklá chuť není pro každého. Přestože pomeranče obsahují vyšší množství vitamínu C (v průměru o 35%), grapefruit je poráží v obsahu vitamínu A (o 21% více) a lykopenu. Lykopen jako jeden z pro nás nejdostupnějších antioxidantů dokáže výrazně upravovat poměry sLDL a HDL cholesterolu a tak účinně bojovat proti srdečním chorobám (Wang et al. 2014). Grapefruit obsahuje o něco méně sacharidů a tak pokud si hlídáte jejich množství ve stravě, zamyslete se v okamžiku, kdy si budete mezi pomeranči a grapefruitem vybírat ;-) A pokud se již rozhodnete pro pomeranče, zkuste odrůdu Navel - podle dat, které máme k dispozici je výživnější.

vítěz: růžový grapefruit - na body ve 3. kole

souboj: květák vs. brokolice

Skutečný souboj titánů!!! Tyto velmi blízce příbuzné zeleniny by měly bez ohledu na výsledek patřit k základům našeho jídelníčku. Obě dvě se v sezóně dají koupit z místních zdrojů a navíc v top kvalitě! Květák má tu sezonu o trochu delší a tak se spíše setkáte s dovozovou brokolicí než s dovozovým květákem. Obě zeleniny jsou navíc velmi univerzální a možnosti jejich úpravy jsou takřka neomezené. Zkuste třeba jednu z variant zapékané brokolice nebo květákovou rýži. Věnujme se ale obsahu důležitých látek. Ve škále vitamínů vede na body brokolice - obě zeleniny obsahují ve více než dostatečném množství většinu vitamínů (s výjimkou vitamínů D a B-komplexu), brokolice jich má ale vyšší množství. Podobně je na tom brokolice v porovnání s květákem v obsahu minerálů - obě patří na samou špičku, ale ať se zaměříme na kterýkoliv chemický prvek, brokolice má vždy o trochu navrch. Z pohledu bioaktivních látek jako celku pak brokolice získává poslední a rozhodující bod - zkuste se začíst do jejich obdivuhodných účinků na lidské tělo zde

vítěz: brokolice (přednostně z lokální produkce, v bio kvalitě) - na body ve 3. kole 

 

V závěru bych se na vás, naše čtenáře obrátil s dotazem, zda i vy máte nějaké kandidáty do souboje? Nevíte si někdy radi, kterou variantu zvolit? Tak se s námi o ně podělte! Velmi rádi podrobné porovnání připravíme. A věřte mi - s podobnými dilematy se potýkáme všichni z nás a tak podobným rozborem nutričních hodnot a zdravotních účinků uděláte službu nejen sami sobě, ale i dalším čtenářům ;-)

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn