Šokující diagnóza po 60 dnech stravy s velkým obsahem cukru

“Takový cukrový film” (originální název THAT SUGAR FILM) ukazuje cestu jednoho člověka k objevení hořké pravdy o cukru. Damon Gameau absolvuje unikátní experiment, aby zdokumentoval účinky stravy s vysokým obsahem cukru na zdravé tělo. Zároveň konzumuje pouze potraviny, které jsou obvykle vnímány jako "zdravé". Díky této zábavné a informativní cestě Damon poukazuje nejen na to, kde se skrývá cukr v regálech supermarketů, ale i na některé problémy, které ukazují cukrovarnictví ve špatném světle. Tento film navždy změní způsob, jakým přemýšlíte o "zdravých” potravinách.

Naše těla čelí nové hrozbě, a proto další “pokusný králík” sám na sobě vyzkoušel jistý rizikový experiment, aby se z nich pokusil udělat smyslupný závěr. Australský TV herec a filmař Damon Gameau září v uvedeném filmu (That Sugar Film), v němž funguje jen na "zdravé" nízkotučné potraviny s vysokým obsahem cukru, a to po dobu 60 dnů.

Výsledky jsou mnohem více šokující, než by kdokoli z nás očekával. Během tří týdnů se dříve zdravý Damon začal cítit špatně po celý den, byl letargický a vznětlivý při sebemenším podnětu. Po návštěvě lékaře se potvrdilo to nejhorší - Damon trpěl počátky ztučnění jater (pozn. VyváženéZdraví.cz = nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách, které vede k poškození jaterních funkcí).  

"Neměl jsem žádný slazený nealkoholický nápoj, čokoládu, zmrzlinu nebo cukrovinky," řekl Damon. "Všechny cukry, které jsem jedl, byly obsaženy v potravinách, které jsou vnímány jako zdravé. Šlo o jogurty s nízkým obsahem tuku, müsli tyčinky a cereálie a ovocné džusy, nápoje pro sportovce. Jednoduše ten druh potravin, které rodiče často dávají svým dětem v domnění, že dělají správnou věc." Místo toho herec ukazuje, že tyto skryté cukry měly pozoruhodně škodlivý účinek na jeho fyzické i duševní zdraví.

Damon konzumoval 40 čajových lžiček cukru denně nebo o něco více než průměrný teenager na celém světě. Podle American Heart Association (AHA), průměrný Američan spotřebuje 20 lžiček cukru denně. Denní doporučení AHA je 6 čajových lžiček cukru pro ženy 9 lžiček pro muže.

Téměř jako těhotný měl Damon 10 cm viscerálního tuku kolem pasu a byl informován, že je na nejlepší cestě k obezitě. Lékaři v té době nazývali jeho mentální funkce jako ”nestabilní”. Damon řekl, že jeho strava plná cukru vedla k neustálému pocitu hladu bez ohledu na to, jak moc jedl.

K snídani měl nízkotučný jogurt, cereálie a jablečný džus. To obsahovalo 20 lžiček cukru. “Nechceme být dogmatičtí a říkat lidem, že mají vynechat cukr, jen je nutné, si být jeho konzumace vědom," řekl. "Cukr je v současné době v 80 procentech průmyslově zpracovaných potravin, které jíme. Pokud se nám podaří toto odstranit, jde o první krok ke změně.”

Ale přesvědčí tyto skutečnosti lidi, aby změnili své návyky? V současné době existuje téměř šest milionů Australanů s onemocněním ztučnění jater a jen 6000 z nich je způsobeno alkoholem. Naproti tomu cukrovka 2. typu zabije každých šest vteřin někoho na naší zeměkouli a Damon je přesvědčen, že jsme dosáhli bodu, kdy musíme něco udělat.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) 29,1 milionů Američanů má cukrovku. U dospělých cukrovka 2. typu představuje přibližně 90-95 % všech případů diagnostikovaných diabetiků. Výzkum ukázal, že sladké nápoje jsou přímo spojeny s diabetem 2. typu.

Konzumace přebytečně přidávaného cukru je podle CDC také spojena s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění resp. hlavní příčinou úmrtí u mužů a žen ve Spojených státech. Na srdeční choroby připadá jedno ze čtyř úmrtí ve Spojených státech neboli 600.000 úmrtí za rok.

“Takový cukrový film” (That Sugar Film) bude uveden do australských kin v únoru 2015

Těšíme se, až i my budeme moct celý film shlédnout a poslehnout si všechny detaily a zjištění. Nicméně již nyní si můžeme všichni udělat závěry na základě uvedených informací. Buďte ostražití a věnujte pozornost potravinám, které nakupujete. U některých potravin můžete být velmi překvapení, kolik a jaký druh cukru obsahují. Zkuste se např. zaměřit na slazené minerální vody.  

Zdroj: complete-health-and-happiness.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés