Složky zeleného čaje potvrzeny jako účinné pro snížení rizika rakoviny slinivky

 

Zelený čaj je velmi pravděpodobně nejzdravějším nápojem na zemi. Pro mnoho z nás čaj a extrakty z něj mohou znamenat novou naději v možné léčbě rakoviny. Vědci ale doposud nebyli schopni identifikovat jakým způsobem zelený čaj při snížení rizika pomáhá.

Nyní výzkumníci z Los Angeles Biomedical Research Institute při Harbor-UCLA Medical Center zjistili, jak zelený čaj funguje. 

Ve studii zveřejněné online v žurnálu Metabolomics vysvětlují, jak aktivní složka v zeleném čaji mění metabolismus rakovinových buněk. 

Výzkumníci zjistili, že epigallokatechin gallát (EGCG), silný antioxidant obsažený v zeleném čaji, ovlivňuje enzymy kritické pro metabolismus rakovinových buněk ve slinivce

Rakovina slinivky se mimo jiné projevuje zvýšenou hladinou enzymu laktát dehydrogenázy A (LDHA). Podobně je tomu i u dalších typů rakoviny u lidí. 

Výzkumníci nyní potvrdili, že EGCG potlačuje LDHA a narušuje tak buněčný metabolismus rakoviny.

Jeden z autorů studie, Dr. Wai-Nang Lee, řekl:
"Popsáním toho, jak aktivní složky zeleného čaje mohou bránit vzniku rakoviny tato studie otevírá dveře dalšímu výzkumu rakoviny a pomáhá nám porozumnět jak mohou ostatní potraviny působit jako prevence rakoviny a jak mohou zpomalit růst rakovinových buněk."

Dřívější studie již potvrdily, že EGCG může urychlit naprogramovaný zánik rakovinových buněk slinivky. 

Další studie potvrzují, že EGCG:

- zmírňuje množení rakovinových buněk u rakoviny prsu
- potlačuje růst rakovinových buněk u rakoviny děložního čípku
- potlačuje růst rakovinových buněk u karcinomu prostaty nezpůsobenému PSA 
- zmírňuje množení rakovinových buněk u rakoviny tlustého střeva

Jednoznačně nejbohatším zdrojem EGCG je právě zelený čaj. Ujistěte se ale, že pijete skutečně kvalitní zelený čaj a dále pak, že se nejedná o bezkofeinovou verzi. V ní je obsah EGCG velmi malý.

Dalším velmi dobrým zdrojem EGCG se ukázala jablka, konkrétně pak odrůda Fuji. Tato jablka obsahují až 6.26mg EGCG na 100 gramů jablka.

Čerstvé ostružiny jsou dalším dobrým zdrojem dodávajícím 7mg EGCG na 100 gramů. Červené víno a čokoláda rovněž obsahují nezanedbatelná množství. Mezi další potraviny obsahující stopové množství EGCG patří jahody, burské oříšky, broskve, avokáda, švestky, cibule a maliny.

Mimo protirakovinné účinky může zelený čaj pomoci v prevenci a možná i léčbě neurodegenerativních onemocnění jako jsou Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a Huntingtonova choroba.

Zelený čaj se rovněž ukázal jako účinný v prevenci osteoporózy.

Volně přeloženo z originálu studie "Metabolic consequences of LDHA inhibition by epigallocatechin gallate and oxamate in MIA PaCa-2 pancreatic cancer cells"

 

Zapomeňte na to, že na regálech supermarketů koupíte něco jiného, než vymetené zbytky z pytlů, kde původně skutečně byl čaj... Ty nejlepší a nejkvalitnější čaje, nejenom s vysokým obsahem EGCG koupíte u dobrých prodejců, jakými jsou například UniTea.cz, jeden z našich partnerů. Můžeme např. doporučit Gunpowder Zhu Cha  nebo Green Monkey, oba s 15% slevou pro naše čtenáře ;-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn