-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0

Proč jsem parafrázoval citát z bible? Neznám nikoho, komu by nechutnala. U nás doma ji mj. přidáváme každé ráno do "tučného kafča" a její spotřeba se blíží dvěma a půl kilům ročně - alespoň odhadem podle počtu půl kilových sáčků, které pravidelně dokupujeme. A nekončíme jen u ranního kafe - přidáváme skořici jak do muffinů (ideálně se chuťově doplňují s jablky či hruškami), tak třeba i do našimi dětmi oblíbeného pseudo-pudinku - postačí rozvařit pár jablek s hrozinkami a skořicí, tyčovým mixérem rozmixovat a do ještě teplé směsi vmíchat chia semínka - po schladnutí má díky chia semínkům jablečný krém hustotu pudinku a chutná výtečně ;-)
A skořice je nejenom chutná, ale i velmi zdravá! Když před laikem řeknu skořice, obvykle se mu vybaví pouze termín "spalovač tuků"1. A tak mi dovolte doplnit Vaše znalosti i o pár dalších zdravotních účinků pravidelné konzumace skořice ;-) Počet nemocí a zdravotních problémů, se kterými konzumace skořice (sama o sobě nebo v rámci léčebných protokolů) dokáže výrazně pomoci se totiž pohybuje kolem čísla 73!!!
Držte hladiny inzulinu na uzdě10, 6, 5, 4, 3
Vše uvedené v tomto bodu mj. platí pro cukrovku 2. typu (bezezbytku!) ale i pro cukrovku 1. typu, kde skořice dokáže hladiny krevního cukru snižovat a zároveň působit preventivně v udržování optimálního krevního tlaku. Studií na toto téma najdete spoustu, jak in vitro (v laboratorním prostředí), tak i in vivo - na laboratorních myších i pacientech samotných. 200mg skořice na 1kg tělesné váhy ve spojení se stejným množstvím rozchodnice růžové (rhodiola rosacea) má výrazný antioxiodační účinek7, který mj. stojí za komplexem procesů v těle - snížením krevních cukrů, zvýšením produkce glutathionu, glutathion reduktázy, glutathion S-transferázy, glutathion peroxidázy a snížením peroxidace lipidů! Uvedené platí i pro snížení inzulinové resistence u žen s diagnostikovanými polycystickými vaječníky (PCOS).8 Jen 2g skořice po dobu 12 týdnů postačí k tomu, abyste dostali pod kontrolu nejenom HbA1c (glykovaný hemoglobin), ale i systolický a diastolický krevní tlak! (7) Celkově pak platí, že pravidelná konzumace skořice vede u diabetiků 2. typu k zlepšení glukózy v krevním séru, snížení hemoglobinu A1C, krevního tlaku, zlepšení optimalizace glukózy podobnými metabolickými cestami jako Metformin, zlepšení signálních cest a senzitivity inzulinu a zlepšení lipidového profilu. U diabetiků 1. typu je to pak především ochrana proti vysokému krevnímu tlaku, ochrana proti poškození ledvin, potlačení hladin glukózy po konzumaci stravy a postupná redukce glukózy v krevním séru.
Ibuprofen vs. skořice - ring volný!
O vedlejších účincích analgetik založených na paracetamolu jsme psali zde. Mimo tuto velkou skupinu, ale existují dvě další skupiny léků na tišení bolesti - ty založené na kyselině acetylsalycilové (vám známý Aspirin či český Acylpirin) a ty na bázi ibuprofenu (Ibalgin či Nurofen). Ibuprofeny osobně řadím množstvím vedlejších účinků a škodlivosti na lidský organismus na roveň léků s paracetamolem. Prokázané vedlejší účinky zahrnují mj. zvýšené riziko infarktu myokardu, potratu, ztrátu sluchu, zvýšený krevní tlak, atp... Říkáte si asi: "Existuje nějaká varianta bez vedlejších účinků?" Ano - skořice!!! Iránští vědci porovnávali při klinické studii účinek 420 mg skořice, 400 mg Ibuprofenu a placebo na snížení menstruačních bolestí. Výsledky? Dr. Molouk Jaafarpour v Journal of Clinical & Diagnostic Research oznámil: "Skořice může být považována za bezpečnou a efektivní alternativu k Ibuprofenu při léčbě promární dysmenorrhei."2
"... skořice má výrazné antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky ..."
Těžký trénink? Dejte si skořici se zázvorem!
Iránské atletky asi nepatří mezi absolutní světovou špičku. To ale neznamená, že nemohou využívat absolutní (a hlavně bezpečnou!) špičku v oblasti urychleného hojení a rekonvalescence! A jaká že to je? Kombinace zázvoru (s účinnými látkami gingerolem, shogaolem, paradolem a zingeronem) a skořice (skořicové aldehydy a aldehydeidy). 3 gramy skořice + 3 gramy zázvoru - to je podle všeho ta správná receptura pro urychlené hojení poškozených svalových buněk a zrychlení celkové rekonvalescence9. Jak jednoduché, že?
Bakteriální infekce? Chřipečka? Co to je?
Esenciální olej ze skořice (s účinnou látkou aldehydem) byl postaven na startovací čáru společně s oleji z citronové trávy (rovněž aldehydy), černého kmínu, oregána, tymiánu, skořicových listů, čajovníku, palmarosy, levandule, kajeputu, eukalyptu a citronu. Vše ve snaze dokázat, který z nich je nejúčinnější v boji proti 65 baktériím resistentním na antibiotika. A jaké že to byly? Co třeba Staphylococcus aureus, Escherichia Coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella Pneumoniae nebo velmi obávaná Legionella Pneumophila? A kdo vyhrál? Skořicový olej a to na plné čáře!!! (1) Podobné je tomu i s nejběžnějšími (chřipkovými) viry - lžička medu s "macerovanou" skořicí jako prevence v chřipkovém období nakopne vaši imunitu do výšin!
Sbohem kandido!
Proti této nepříjemné kvasince nasazuje skořice zbraně v podobě účinných látek Trans-cinnamaldehydu a O-methoxycinnamaldehydu. Vyšší dávky účinkovaly nejenom proti klasické kandidóze, ale i proti té orální11, která je běžná u HIV-pozitivních pacientů jako jedna z průvodních chorob.
Není skořice jako skořice
Nebo ještě lépe - ne vše, co je vydáváno za skořici skutečně skořicí je. Ta skutečná skořice na sobě obvykle nese označení "cejlonská" a za dvojtečkou v "Země původu:" můžete najít Sri Lanku, Indii, Madagaskar, Brazílii nebo Karibik. Její sestřička, kassia (cassia), je pak označována jako "čínská" či "saigonská" skořice a pochází z Indonesie, Číny, Vietnamu, Japonska nebo Koreje. Obě dvě jsou výtečným zdrojem manganu, železa, vápníku a vlákniny. Především bych vypíchl prvně zmíněný mangan, který funguje jako aktivátor enzymů nezbytných pro správný růst kostí a metabolismus karbohydrátů a tuků. V tom jsou obě skořice, ta pravá i ta falešná podobné. Zde ale podobnost končí. Pravá skořice je výraznější chuťově i vůní. Kassia je výrazně levnější. Kassia má navíc vysoký obsah kumarinu, látky přirozeně ředící krev a tak by se její konzumace měli vyvarovat především pacienti oficiálně užívající léky jako je Warfarin.
Reference:
1. Ingestion of cinnamaldehyde, a TRPA1 agonist, reduces visceral fats in mice fed a high-fat and high-sucrose diet., Tamura Y1, Iwasaki Y, Narukawa M, Watanabe T., J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2012;58(1):9-13.
2. L Mayaud, A Carricajo, A Zhiri, G Aubert. Comparison of bacteriostatic and bactericidal activity of 13 essential oils against strains with varying sensitivity to antibiotics. Lett Appl Microbiol. 2008 Sep;47(3):167-73.
3. Comparative Effect of Cinnamon and Ibuprofen for Treatment of Primary Dysmenorrhea: A Randomized Double-Blind Clinical Trial, J Clin Diagn Res. 2015 Apr; 9(4): QC04–QC07
4. Cinnamaldehyde protects from the hypertension associated with diabetes. El-Bassossy HM1, Fahmy A, Badawy D., Food Chem Toxicol. 2011 Nov;49(11):3007-12. doi: 10.1016/j.fct.2011.07.060. Epub 2011 Aug 5.
5. Cinnamon extract inhibits α-glucosidase activity and dampens postprandial glucose excursion in diabetic rats., Mohamed Sham Shihabudeen H1, Hansi Priscilla D, Thirumurugan K., Nutr Metab (Lond). 2011 Jun 29;8(1):46. doi: 10.1186/1743-7075-8-46.
6. Ameliorative effect of the cinnamon oil from Cinnamomum zeylanicum upon early stage diabetic nephropathy., Mishra A1, Bhatti R, Singh A, Singh Ishar MP., Planta Med. 2010 Mar;76(5):412-7. doi: 10.1055/s-0029-1186237. Epub 2009 Oct 29.
7. Antioxidative effects of Cinnamomi cassiae and Rhodiola rosea extracts in liver of diabetic mice. Sung Hee Kim, Sun Hee Hyun, Se Young Choung. Biofactors. 2006;26(3):209-19.
8. Jeff G Wang, Richard A Anderson, George M Graham, Micheline C Chu, Mark V Sauer, Michael M Guarnaccia, Rogerio A Lobo. The effect of cinnamon extract on insulin resistance parameters in polycystic ovary syndrome: a pilot study. Nutrition. 2001 Apr;17(4):315-21.
9. Nafiseh Shokri Mashhadi, Reza Ghiasvand, Gholamreza Askari, Awat Feizi, Mitra Hariri, Leila Darvishi, Azam Barani, Maryam Taghiyar, Afshin Shiranian, Maryam Hajishafiee. Influence of ginger and cinnamon intake on inflammation and muscle soreness endued by exercise in Iranian female athletes. Int J Prev Med. 2013 Apr ;4(Suppl 1):S11-5.
10. R Akilen, A Tsiami, D Devendra, N Robinson. Glycated haemoglobin and blood pressure-lowering effect of cinnamon in multi-ethnic Type 2 diabetic patients in the UK: a randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial. Photochem Photobiol. 2004 Nov-Dec;80(3):579-82.
11. J M Quale, D Landman, M M Zaman, S Burney, S S Sathe. In vitro activity of Cinnamomum zeylanicum against azole resistant and sensitive Candida species and a pilot study of cinnamon for oral candidiasis. Am J Chin Med. 1996;24(2):103-9.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.