-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:

Skolilo vás současné sychravé počasí a ležíte doma s nachlazením? Čím se snažíte vyléčit? Nakoupili jste si arzenál volně prodejných léků? Pokud jste to ještě nestačili udělat, čtěte dále - ty nejúčinnější přípravky na nachlazení totiž pocházejí z přírody!
Nachladit se v dnešním počasí můžete velmi rychle. Stačí se nesprávně obléknout, zapotit se a zůstat ve vlhkém oblečení o pár minut déle a když se k tomu přidá celkově oslabená imunita, nadělení ve formě rýmy, kašle a zvýšené teploty je na světě. Všichni se různými způsoby snažíme snížit příznaky a celkovou dobu nachlazení. Konvenční cesty nás často zavedou do lékárny, kde nám lékárnice ochotně nabídnou přípravky na bázi antihistaminu nebo kodeinu a přidají sprejíky do nosu. Tedy v tom lepším případě. Pokud si předtím zajdete k lékaři a ten stále mylně věří, že “antibiotika zabírají na vše”, je ještě hůř… Za nachlazením jako takovým ve většině případů stojí rhihovirus (vir) a antibiotika jsou “účinná” na bakteriální onemocnění, nikolik na onemocnění virálního původu! Nejenom že na rýmu a kašel nezaberou, ale rozhodí vaše tělo jako celek, vybijí vaši střevní mikroflóru a postupem času se proti působení konkrétních antibiotik stane váš organismus resistentní. Odolnost vůči antibiotikům vás následně může dostat do potíží - v okamžiku, kdy nějaké antibiotikum skutečně budete potřebovat.
mrška rhinovirus
I pokud se k polykání antibiotik neuchýlíte, stále více se ukazuje, že ony volně prodejné léky na bázi kodeinu nebo antihistaminika nefungují lépe než placebo - minimálně pokud se podíváme na zkrácení doby léčby. Rčení “neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden” asi znáte, že? V roce 2008 například irská Royal College of Surgeons přezkoumala 26 klinických studií, které zahrnovaly kazuistiky více než 4 tisíc pacientů. Ti byli léčeni různými antihistaminiky, přípravky na odkašlávání a uvolňování hlenů. Výsledky porovnání byly tristní - ve většině případů nebyla léčba účinnější než placebo… Další dvě studie zabývající se detailněji účinky flutikason propionátu a beklometason dipropionátu, účinných látek v nosních kapkách, dopadly podobně. Poslední ze studií, kterou bych rád zmínil, z australské Royal Adelaide Hospital, zjistila, že zatímco jednorázové použití nosního spreje nebo nosních kapek mělo mírně pozitivní efekt, opakované využívání (“aplikujte x-krát denně”) nemělo větší účinek než placebo.
OK, říkáte si. A co tedy mám dělat? Přečkat oněch 7 dnů? Zkuste se poohlédnout po něčem přírodním! Což takhle česnek, vitamín C nebo přírodní zdroj zinku?
Česnek
Australská The University of Western Australia přezkoumala studie účinnosti podávání výtažku z česneku standardizovaného na 180 mg allicinu, účinné látky, a placebo skupiny po dobu 12 týdnů od aplikace. Výsledek byl více než zřejmý - u placebo skupiny se nachlazení v průběhu oněch 12 týdnů vrátilo u 64% sledovaných a u “česnekové” skupiny pak jen u 24% sledovaných! K tomu si přičtěte skutečnost, že opakované léčení u pacientů, kterým byl podáván česnek, trvalo v průměru o 1 den kratší dobu než u opakovaného léčení v rámci placebo skupiny (20-25% kratší doba). Další studie z University of Florida porovnává 120 pacientů, kteří byli rozděleni do 2 skupin. Jedné byl podáván přípravek s 2.5 g “letitého česneku” denně a druhá byla označena jako kontrolní placebo skupina. Po dobu 6 měsíců sledování měla “česneková” skupina o 61% nižší počet dnů neschopnosti z důvodu nachlazení, o 58% nižší pravděpodobnost nachlazení a o 21% mírnější příznaky ve srovnání s placebo skupinou. To staví česnek na 1. místo na piedestalu v boji proti nachlazení!
A již brzy se můžete těšit na pokračování, kde rozeberu účinky zinku a vitamínu C - abyste nemuseli stát fronty v lékárně ;-)
Pokud žijete v domnění, že přidáním dostatku česneku na pánev při smažení s cibulí do sebe dostanete spoustu allicinu a zabráníte tak nachlazení, pak nemůžete být dále od pravdy... Pokud totiž česnek hned po propasírování nebo nakrájení na plátky zahřejete, pak zničíte jednu ze dvou složek nutných pro vytvoření allicinu. Ten se totiž tvoří až v okamžiku, kdy česnek nakrájíte, propasírujete nebo jej rozžvýkáte! K tomu jsou zapotřebí dvě sloučeniny, alliin a enzym alliináza. Ty jsou v neporušeném česneku od sebe oddělené buněčnými membránami, které se poruší a obě sloučeniny spojí až v okamžiku "mechanického poškození" česneku... Dvouminutové smažení pak z česneku udělá pouhou dochucovací složku a sníží jeho protirakovinné schopnosti na pouhých 10%., stejně tak jeho schopnost ředit krev. Takže jak na to? Po nakrájení nebo propasírování ponechte česnek 10 minut, což podle jedné izraelské studie postačí k tomu, aby se vytvořilo maximum allicinu. Až poté česnek tepelně upravte - namísto pouhého dochucovadla získáte skvělou domácí medicínu, která navíc chutná!!!
Jen v krátkosti bych se zmínil o “letitém” česneku. Omlouvám se za ten výraz - díky tomu, že se v Evropě těžko shání, nikdo se nenamáhal přijít s oficiálním českým výrazem ;-) Tento česnek, upravovaný technologií pocházející z Taiwanu, můžete najít, pokud se budete ptát po “black garlic” nebo “diamond garlic”. V principu jde o uložení celých hlaviček česneku při konkrétní teplotě a vlhkosti po konkrétní (dlouhou) dobu tak, že u jednotlivých stroužků dojde k částečné ztrátě vody, zčernání a změně chuti. Ta chuť je ze senzorického pohledu asi nejvýraznější změnou - česnek má sladkou chuť a úplně ztratí onu štiplavost! Pokud vás zajímají další účinky tohoto černého zázraku, pak vězte, že byly prokázány mj. jeho účinky při prevencia léčbě rakoviny, podpoře imunity, antibakteriální, antivirální, protiplísňové, antioxidační účinky a je výtečný pro zdraví celého kardiovaskulárního systému! A protože se dá koupit nejenom v Asii, ale i na spoustě míst v Evropě (= není až tak nedostupný, jak by se zdálo), samostatný článek o “letitém česneku” přinesu již zítra! Pokud vás zajímají další účinky tohoto černého zázraku, pak vězte, že byly prokázány mj. jeho účinky při prevencia léčbě rakoviny, podpoře imunity, antibakteriální, antivirální, protiplísňové, antioxidační účinky a je výtečný pro zdraví celého kardiovaskulárního systému! A protože se dá koupit nejenom v Asii, ale i na spoustě míst v Evropě (= není až tak nedostupný, jak by se zdálo), samostatný článek o “letitém česneku” přinesu již zítra!
Čerpáno z:
Smith SM, Schroeder K, Fahey T. Over-the-counter (OTC) medications for acute cough in children and adults in ambulatory settings. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Aug 15;8:CD001831. doi: 10.1002/14651858.CD001831.pub4.
Taverner D, Latte J, Draper M. Nasal decongestants for the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2004;(3):CD001953.
Lissiman E, Bhasale AL, Cohen M. Garlic for the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2014 Nov 11;11:CD006206.
Nantz MP, Rowe CA, Muller CE, Creasy RA, Stanilka JM, Percival SS. Supplementation with aged garlic extract improves both NK and γδ-T cell function and reduces the severity of cold and flu symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled nutrition intervention. Clin Nutr. 2012 Jun;31(3):337-44. doi: 10.1016/j.clnu.2011.11.019.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.