-
Zveřejnil:
Ondřej Šindler - Komentáře: 1
-
Štítky:
Břišní svaly jsou něco, o čem se ve fitness mluví téměř neustále. A v zásadě správně. Břišní svaly spolu s dalšími v okolí tvoří tzv. střed těla a tak pomáhají přenášet sílu mezi jeho různými částmi. Jejich pravidelné procvičování je tak velmi důležitou složkou kondičního tréningu. Bohužel i v dnešní době lze vidět v první řadě honbu za vymakaným “pekáčem“ a to dokonce kolikrát v podobě desítek až stovek opakování rychlých sed-lehů.
Proč je toto špatně? Inu abychom tomu dobře porozuměli, je třeba se vrátit trošku na začátek. Z hlediska evoluční historie je vlastně člověk poměrně narychlo narovnaný čtyřnožec. Proto jsou například skoro všechny naše povrchové žíly na přední-vnitřní straně těla kde jsou při poloze na čtyřech dobře chráněny.
Problém vyplývající z toho je tento: Naše páteř neprochází těžištěm našeho těla, a tak ho nemůže sama o sobě držet vzpřímeně. Co zabraňuje páteři a tělu ve zhroucení? Extrémně složitý systém svalů, vazů a dalších tkání. Pro účely tohoto článku ale rovnou prozradím, že jedním z pilířů tohoto systému je tzv. vnitrobřišní tlak. Pokud naše tělo v této oblasti dobře funguje tak v břišní dutině vzniká tlak v důsledku tlaku bránice shora, břišního svalstva zepředu a ze stran a vespod to celé drží svalstvo pánve. Tento tlak pak přirozeně pomáhá držet tělo vzpřímeně a bederní páteř jen málo – fyziologicky prohnutou protože na ni zepředu tlačí. Když dojde k selhání tohoto systému důsledkem bývá často bolest zad, “vyvalené břicho“ a navíc snížená schopnost podávat reálné silové výkony. Tyto problémy se pak často lidé pokouší svépomocí řešit tréningem svalů spodní části zad, čímž ovšem jen přilévají olej do ohně, kde zatěžují už tak přetížené bederní vzpřimovače, čtyřhlavý sval bederní a další svaly v oblasti. Výsledkem je ještě větší bolest a riziko zranění.
Co s tím?
Myslím si, a zkušenost mi to potvrzuje, že u mnoha lidí je třeba změnit v první řadě představu o tom, co to posilování břicha vůbec je. Ten viditelný pekáč je přímý břišní sval. Je ale dobré vědět, že spolu s ním břišní svalstvo tvoří vnější a vnitřní šikmé břišní svaly a veledůležitý příčný břišní sval hluboko pod nimi. Posilováním přímého břišního svalu na efekt si k funkčnímu a zdravému tělu moc nepomáháme. Někteří zacházejí tak daleko, že při téměř každém silovém cvičení nosí zpevňující pásy a měli tak úzký pas (ve skutečnosti slabě rozvinuté šikmé břišní svaly). Tím ale jen kradou práci svalstvu, které by ji za normálních okolností dělalo a tak se dále oslabují. Kapitolou samou pro sebe jsou pak “tradiční“ sed-lehy se špičkami nohou zaháknutými za žebřiny, či jinou oporu.
Toto řeknu přímo. Tento cvik je jedno z největších zel v celém posilování vůbec, a čím dřív se tento nesmysl povede vymýtit, tím lépe. Břišní svaly zasahuje spíše méně nežli více, a to ještě tu obvykle nejméně problematickou část (horní půlku svalu přímého) a naopak přetěžují už tak přetížené a zkrácené svalstvo zad a bedro-kyčlo-stehenní svalstvo. I tímto spíše problém zhoršujeme nežli naopak.
Podle mého skromného názory je břišní svalstvo oblastí těla, kde se žádné pokusy o nějakou větší izolaci při cvičení nevyplácejí. Ideální je cvičit břišní svalstvo jako celek a pomáhat mu sílit ve funkcích, ke kterým je určeno. Tudíž primárně v udržování vnitrobřišního tlaku a v důsledku toho zdravého postoje, a sekundárně v pohybu vlastním tělem v přirozených a zdravých vzorcích zapojení svalstva.
Jak? O to se s vámi podělím v pokračování příští týden ;-)
Jako vždy brněnským rád pomohu s jejich snahami v oblasti tréningu a výživy osobně, kontakt přes nový email: fitness@sindler.org
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
lenvankova
Na pokračování článku se moc těším. Už dlouho sedy-lehy nedělám, ale jestli teď cvičím správně nevím...
LenkaV