O přípravě bylinkového balzámu

Asi žádná přírodní domácí lékárnička by nebyla kompletní bez nějakého toho bylinkového balzámu. Využijete jej na nejrůznější “bolístky”, od ošetření drobných škrábnutí, řezných ran, popáleniny až po štípnutí hmyzem. Balzám je tak díky své podstatě asi nejlepším způsobem jak povrchově využít léčivou sílu bylin.

Základem každého takového balzámu je pak vždy nějaká konkrétní bylinka, nosný olej, včelí vosk a obvykle i esenciální olej. Každá z těchto složek hraje nezaměnitelnou roli v léčivých schopnostech, trvanlivosti a v pohodlnosti aplikace. Výběrem těch nejkvalitnějších vstupních surovin pak zabezpečíte to, že výsledkem bude balzám nejvyšší kvality. A proč se s něčím takovým zabývat, když to můžete koupit “na každém rohu”? Důvod jsem již uvedl - máte přehled o tom, co vlastně používáte! 4-5 surovin, žádná “éčka”, žádné názvy konzervantů a barviv, které ani nedokážete bez zakoktání přečíst! Pleťová/tělová/léčebná kosmetika se nám přes kůži dostává do těla a s ní i toxické sloučeniny (např. hliníku), oxidaci podléhající tuky atd. Navíc balzámy se základem z některých konkrétních bylinek ani v našich končinách neseženete a tak budete mít díky domácí výrobě v lékárničce něco, co byste za žádné peníze nekoupili ;-) Můžete si rovněž balzám “personalizovat” svou vlastní oblíbenou vůní ve formě esenciálního oleje.

A teď k jednotlivým léčivým složkám.

 

kokosový olej

Nosný olej, sloužící jednak jako “trasportér” léčivých vlastností zvolené bylinky, ale zároveň sám léčí a vyživuje! Jeho antibakteriální a antioxidační schopnosti jej činí ideálním základním olejem pro přípravu a dlouhou trvanlivost takového balzámu.

 

včelí vosk

Kvalitní včelí vosk rozpuštěný v bylinkovém oleji dodá balzámu tu správnou konzistenci a příjemný pocit při nanášení na pokožku. Zároveň “uzavírá” bylinkový olej v pokožce a brání vnikání nadbytečné vlhkosti do kůže. Koupit jej můžete v blocích (které nastrouháte) nebo jako malé pastilky či kuličky. Ideální je koupit včelí vosk přímo u včelaře, kterému důvěřujete, popřípadě na farmářských trzích - opět ideálně na stánku, kde koupíte pouze med, vosk, resp. medovinu. Stánkaři mající med vedle ovoce, zeleniny nebo bio masa obvykle tyto produkty pouze přeprodávají a obvykle na jakýkoliv dotaz cílený na kvalitu včelích produktů nejsou schopni odpovědět.

 

třezalka tečkovaná

Sama o sobě je “balzámem na nervy” a na pokožku působí hojivě - účinná na lokální záněty, ale i na nejrůznější odřeniny, opruzeniny, malé řezné rány, atp.

 

řebříček obecný

Pomáhá na otevřené, krvácející rány, odřeniny, opuchliny, opruzeniny, atp. Také má příznivý vliv při léčení potíží jako jsou kožní ekzémy, vyrážky, křečové žily.

 

měsíček lékařský

Díky svým hojivým účinkům bývá součástí velkého množství balzámů. Podobně jako např. řebříček pomáhá na pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskanou kůži, řezné rány, hemoroidy nebo na spáleniny od slunce.

 

kostival lékařský

Škála využití kostivalu je velmi široká - na krevní podlitiny, proleženiny, záněty žil a křečové žíly, dnu, bércové vředy, bolesti šíje, revmatismus, namožené svaly, otok kloubů nebo např. na podvrtnutí. Můžete kombinovat s měsíčkem lékařským.

 

Tea Tree esenciální olej

Ideální na různá povrchová poranění, plnohodnotná náhrada různých antibakteriálních a protiplísňových přípravků z lékárny. Je ho zapotřebí obvykle velmi malé množství - ve větších dávkách působí zejména na citlivější pleť dráždivě. Můžete také kápnout pár kapek na polštář v případě, že máte rýmu a špatně se vám dýchá.

 

levandulový esenciální olej

Uklidňující a zároveň léčivý levandulový olej je aktivní složkou mnoha komerčně vyráběných kosmetických přípravků a má místo i v domácky vyrobeném balzámu. Používá se při masážích při revmatických bolestech či pro uvolnění a relaxaci svalů. Jemné masáže čela a spánků pomáhají při migrénách. Neředěný je vhodný na  lokální desinfekci na malé ranky a oděrky. Mast pomáhá regenerovat kožní buňky, omlazovat pokožku, pomáhá při popáleninách (i spáleninách od slunce) a má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy či lupénku. Stejně jako u předchozího oleje, můžete kápnout pár kapek na polštář, abyste klidněji spali. Výborné je toto použití pro děti.

 

Jen v krátkosti ke zdrojům jednotlivých výše uvedených složek. Kokosový olej volte jednoznačně v extra panenské kvalitě - bude ho v balzámu nejvíce a byla by škoda snížit celkovou kvalitu tím, že vyberete olej nižší kvality. Vosk jednoznačně od včelaře - tak jak píši výše. Bylinky? Ideálně z bylinkářství nebo z lékárny, a to sypané, nikoliv ze supermarketu v sáčcích! Asi nemusím dodávat, že stojí za to se i v bylinkářství podívat na datum balení a žádat co nejčerstvější surovinu.

Esenciální oleje jsou samostatnou kapitolou. Vyhněte se prosím čemukoliv, na čem bude napsáno “aroma směs”, “vonný olej”, atp. - nejedná se o čistý esenciální olej, ale o jiným levným olejem naředěnou směs, často s příměsmi, které byste si na pleť dobrovolně nedali. Nejkvalitnější esenciální oleje, se kterými jsem se měl možnost seznámit, jsou od firem Young Living a doTerra. Firma doTerra se na evropský trh teprve chystá. I když jsme v principu proti jakémukoliv prodeji systémem multi-level marketingu, o výrobcích těchto firem na našich stránkách nepíšeme a sami tyto produkty používáme zřídka, zde jsem se v zájmu objektivního pohledu zmínit musel. Na našem trhu však sežene i jiné esenciální oleje. Průzkum včetně srovnání cen si udělejte sami. U dvou zmíněných firem je náš názor jasný - produkty bohužel výrazně prodražuje právě systém prodeje.

A recept, jak takový balzám vyrobit najdete zde.

Zdroj: HealthImpactNews.com

Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn