Nenajímejte si zdravotního kouče, pokud... II. část

Dnes jsem se rozhodl dokončit slíbené pokračování článku “Nenajímejte si zdravotního kouče, pokud…” druhou částí s dalšími 3 důvody ;-)

 

Nenajímejte si zdravotního kouče, pokud...

... pevná vůle nepatří mezi vaše silné stránky

Kolikrát jste si za poslední rok řekli, že uděláte něco se svou nadváhou, zdravím nebo vaším jídelníčkem? Dali jste své odhodlání vědět svým nejbližším, abyste sami zvýšili šanci na to, že ve svém odhodlání setrváte? Nebo abyste měli poblíž někoho, kdo vás povzbudí, popř. připomene, jaký cíl jste si dali? Pokud jste si byť jen na jednu otázku odpověděli záporně, pak vězte, že i toto je jedna z “funkcí” zdravotního kouče. Povzbuzovat, připomínat a být oporou v okamžiku, kdy je vaše vůle pod bodem mrazu. Koneckonců, je i v jeho zájmu, abyste uspěli ;-) A to hlavně proto, abyste byli jeho "chodící" reklamou.

 

... nemáte přístup k nejnovějším trendům a chcete se orientovat v tom, co vám skutečně pomáhá

Velké části našich čtenářů bude stačit každodenní čtení článků na webu - těch, které se týkají skutečně vyváženého zdraví a za nimiž nestojí žádná zájmová skupina. Pokud si chcete doopravdy udělat obrázek o možnostech, jak své zdraví zlepšit nebo přinejmenším udržet,  měli byste využívat více zdrojů. Ne všechny se totiž shodují v názoru, co je a co není zdravé. Že na něco takového nemáte čas? Od toho je tu zdravotní kouč! Dodá vám na základě konzultací a vámi vyplněných jídelníčků informace o tom, co vynechat, co zařadit, nabídne vám alternativy. Tak abyste ušetřili 1 až 2 hodiny denně, které můžete věnovat rodině, budování kariéry nebo koníčkům ;-) A pozor! Zdravotní kouč by neměl zůstat u toho, jak správně upravit jídelníček. Sami již ze spousty našich článků víte, že strava je jen jedním z pilířů, které váš zdravotní stav ovlivňují. Skutečně dobrý kouč by vám měl být schopen poradit i v oblastech fitness, duchovna, mezilidských vztahů a kariéry nebo mít ve svém nejbližším kruhu specialisty, kteří rádi jemu nebo přímo jeho klientovi poradí!

 

... máte v ruce diagnózu od lékaře, deset léků na předpis a nic víc…

Odcházíte od lékaře s diagnózou lupénky, astma, artritidy, žaludečních vředů nebo třeba začínající cukrovky a váš ošetřující lékař vás “vybavil” jen hromadou recepisů? Zmínil se o tom, že všechny výše uvedené choroby jsou až na výjimky plně vyléčitelné stravou a vyrovnaným psychickým stavem? Poradil vám, co do stravy zařadit a čemu se naopak vyhnout, abyste progresi choroby alespoň přibrzdili? Ano na jednu či druhou otázku by mělo být signálem, že váš ošetřující lékař nemá jako jediný cíl vykázat co nejvíce bodů pojišťovně, ale skutečný zájem o vaše zdraví! Pokud tedy bere své povolání jako poslání a smířil se s tím, že v medicíně je celoživotní vzdělání nutností. Včetně vzdělávání ve výživě. Odpoví-li vám lékař na váš dotaz, jak zmírnit cukrovku, abyste si nemuseli píchat dvakrát denně inzulin, něco ve smyslu “nahraďte veškerou glukózu (jeden cukr) fruktózou (jiný cukr)”, pak vezměte nohy na ramena a vyhledejte dobrého zdravotního kouče!

 

Když to vše shrnete, spadáte sami do jedné z “pokud” kategorií?

Zkuste se zamyslet nad tím, že nějakého zdravotního kouče/výživového specialistu vyhledáte! V poslední části vás již nebudu zatěžovat dalšími “pokud”, ale nechám vás nahlédnout “pod pokličku”, resp. seznámit vás s tím, jak takový běžný pracovní den zdravotního kouče probíhá ;-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn