Nenajímejte si zdravotního kouče, pokud...

K sepsání tohoto článku mne inspiroval jeden z marketingově zaměřených emailů institutu, který studuji. Je sice zaměřený na americký trh (a mé americké kolegy), ale protože většina bodů je poplatných i situaci v České Republice, řekl jsem si, že jej zveřejním a dodám “lokální komentář” ;-)

 

... nechcete ušetřit na platbách v lékárně

Jistě - poplatky za návštěvu u lékaře a za recept nám sice naše “sociálně orientovaná” vláda zrušila. Díky tomu, že řekla A a zapomněla dodat B, ještě se dočkáme neblahých důsledků tohoto kroku. Chápu pohled důchodců deklarujících úspory v řádech stovek korun. Jsem solidární. Natolik, že neprotestuji a řádně platím zdravotní pojištění, i když jsem posledních 16 let nebyl u lékaře. Díky celkově špatně nastavenému systému našeho zdravotnictví, který je spíše o managementu nemocnosti než o snaze udržovat zdravou a produktivní populaci a úplně zvrhlé motivaci lékařů (hodnocení za “úkon” = čím více úkonů, tím více peněz od zdravotních pojišťoven, nikoliv hodnocení podle vyléčených pacientů), jsme se zatím dočkali jediného. Zvýšeného náporu pacientů, kteří se opět neváhají obrátit s důvěrou na svého lékaře s každou bolístkou a tak má lékař na pacienta ne 20 minut, ale jen minut deset... Zkuste odhadnout, co za tu dobu stihne… Můj tip? Vyslechne si pacienta a předepíše lék… Že by mu stačilo dát nějakou dobře míněnou radu ohledně změny životního stylu, aby k němu pacient příště nemusel? Jasně, ale na to zapomeňte. Na něco takového potřebujete více, než 10 minut a pak - kolik asi dostane za takovou radu lékař zaplaceno?

Ale zpět k tomu současnému šetření. Pokud čtete tento článek doma, zkuste se zvednout a udělat si malý výlet směrem k vaší domácí lékárničce. Vezměte si s sebou tužku a papír. Našli jste v lékárničce nějaký lék proti nadýmání? Espumisan nebo jinou značku? Zapište si kolik vás stálo jedno balení a zkuste odhadnout, jak často zásobu doplňujete. Něco proti bolestem v kříži? Voltaren Emulgel? Jiná značka? Opět si ji poznačte s cenou a vynásobte počtem kusů za rok. Řešíte pravidelně bolesti hlavy a horečky Nurofenem nebo nějakou “růžovou tabletkou”? Opět stejný postup - poznačte si cenu a vynásobte roční spotřebou. Nyní vše podtrhněte a sečtěte. K jakému číslu jste se dostali?

Tak a teď jednoduchý dotaz. Asi jste již z našich článků mohli zjistit, že VŠECHNY výše uvedené zdravotní problémy jsou plně řešitelné úpravou stravy.  

 

... nechcete-li mít dostatek energie i po “třetí odpolední”

Patříte mezi skupinu těch, kterým s pravidelností dochází kolem 15:00 (denní čas typický pro vás si prosím doplňte sami) energie? Nesníte v tom případě o stavu, kdy byste byli schopni fungovat na plné otáčky až do pozdního večera, kdy smyjete nádobí, dáte dětem pusu na dobrou noc a sami, lehce unaveni a s pocitem produktivně stráveného dne, ulehli do lože? Únava, ať již způsobená nevyváženou stravou nebo metabolickou/hormonální poruchou - to vše je řešitelné prostřednictvím zdravotního kouče! Pro každého z mých kolegů a kolegyň by takovýto úkol měl být hračkou! Koloběh energie v těle a případné bloky mají všeobecného původce na pozadí - nevyváženou stravu, plnou kalorií a prostou živin, která tyto bloky způsobuje. A je jedno, jestli si někdo pod bloky energetických center představí systém čaker, čchi nebo soubor orgánů. V případě "nevyvážené stravy" se navíc nemusí nutně jednat jen o to, co do sebe ládujete ústy. O principech primární (mezilidské vztahy, pohyb, kariéra a duchovno) a sekundární (strava tak, jak ji většina z nás chápe) stravy se hodlám více rozepsat v některém z následujících článků. Pokud vám navíc cestu zkříží nějaký zdravotní kouč, který dokáže správně interpetovat výsledky vašeho krevního panelu, pak se může počet všech nutných sezení a veškerá interakce s koučem smrsknout na počet nižší, než máte prstů na ruce ;-)

 

... trpíte-li nějakým z chronických, popř. autoimunitních onemocnění

Syndrom podrážděných střev, vracení žaludečních šťáv, Hashimotova choroba, vysoký krevní tlak, cukrovka typu B, potravinové intolerance, časté záněty horních cest dýchacích. Jen malý výčet položek z těch onemocnění, kterých se dokážete plně zbavit při nasazení a dodržování konkrétní diety. Výraz dieta nemám moc v oblibě - evokuje totiž v lidech často něco, co musí po určitou dobu dodržovat a pak se mohou vrátit k tomu, jak se stravovali před jejím nasazením. V případě prevence výše uvedených onemocnění bych spíše použil název našich stránek (vyvážená strava), ale pokud se skutečně chcete diskutovaných nemocí zbavit jednou pro vždy, je nutné stravu upravit. Vynechat potraviny, které za příčinou nemoci stojí a naopak uvést do stravy potraviny, které funkce oslabeného orgánu posílí. A nečekat, že po 2-3 měsících, kdy vám symptomy nemoci zmizí, budete schopni přejít opět na již zmiňovaný BigMac s dvojitými hranolkami a XL colou… Nechci, aby to znělo jakkoliv děsivě a tak jen dodávám, že i takováto speciální dieta může být velmi chutná a nebudete mít sami důvod jí dávat sbohem! Ještě bych rád dodal, že vypracovat kompletní přehled těchto onemocnění plně vyléčitelných úpravou stravy, alternativními (= nechemickými) postupy a přírodní medicínou mám na svém “to-do” seznamu. I když se v této oblasti pohybujeme s Veronikou poměrně dlouho, stále se k nám dostávají nové a nové informace, a tak i tento list zůstane “živý”. Hodlám k jednotlivým chorobám rovněž doplnit základní informace o interakci s alopatickou léčbou a “obtížnost vyléčení” formou 1-5 hvězdiček za předpokladu plné spolupráce klienta.

K oné interakci s alopatickou medicínou bych uvedl jen fakt, že v případě některých onemocnění pokládáme za nezbytně nutné spolupracovat s ošetřujícím lékařem. Nasazení speciální diety kombinované např. s přírodními léčivými prostředky a zároveň kompletní vysazení chemických léčiv předepsaných lékařem by mohlo mít fatální následky. Je nutné si uvědomit, že chemické léky ve většině případů rychle a účinně potlačují symptomy a “naše cesta” pracuje o poznání pomaleji na likvidaci příčin. Doporučit někomu s krevním tlakem 170/110 vysazení Concoru nebo Amlozeku ze dne na den a nahradit jej dietou přirozeně snižující krevní tlak kombinovanou třeba s preparátem na bázi aminokyselin a vitamínů, který je prokazatelně účinnější na snížení krevního tlaku, ale je nutné jej užívat několik týdnů - to by mohla být pro klienta cesta do rakve a pro nás do věznice se zvýšenou ostrahou… V takových případech necháváme na klientovi a jeho intuici, zda je jeho ošetřující lékař natolik “osvícený” a prostý ega, že náš případný telefonát s žádostí o konzultaci přijme, nebo volíte cestu pozvolného přechodu. Pokud neexistují mezi oběma léčbami kontraindikace, pak necháváme na klientovi samotném, kdy svého ošetřujícího lékaře o spolupráci s námi seznámí a požádá ho o snížení dávek chemických léčiv z důvodu zmírnění příznaků. Klasickým příkladem může být klient s hladinou krevního cukru nad hranicí 10mmol/l. Zde pokládáme za nezbytné pokračovat v medikaci do doby, kdy se průměrné hladiny sníží na úroveň 6-7mmol/l a až poté začneme s klientem diskutovat možnost požádat ošetřujícího lékaře o přehodnocení intenzity léčby, popř. její ukončení. A jestli si následně ošetřující lékař připíše kredit za vyléčení sám nebo se karta klienta dostane do šuplíku “spontánní vyléčení” je nám šumafuk ;-)

Konec dnešní marketingové masírky ;-) Druhou půlku důvodů, proč si nás nenajmout vám předepíši příští týden ;-)

Ještě malé vysvětlení ohledně onoho “zdravotního kouče”. Tento titul (HC, resp. Health Coach, uvádějící se za příjmením) smí používat absolventi několika vybraných institutů v USA a Velké Británii a v České Republice prozatím není uznáván. Díky významné podpoře tohoto studijního oboru v USA, především od Michelle Obamové a celé současné administrativy, se ale dají očekávat určité změny i v rámci EU, jejímiž jsme členy. Mimo HC se v anglosaských končinách můžete potkat i se zkratkami RD (registrovaný dietolog) a CN (certifikovaný výživář). V ČR se prozatím uznávají studijní obory výživový poradce, jemuž se nejvíce blíží zkratka CN. Každý z uvedených studijních oborů vyžaduje jinou délku a intenzitu studia a každý z držitelů jednoho z uvedených titulů má o trochu jiný “výsek” činností, kterými se zabývá, a tyto výseky se i částečně překrývají. Podstatné ale je konstatovat, že vzhledem k zdravotnímu stavu dnešní populace je pro všechny zdravotní kouče, registrované dietology i certifikované výživové poradce práce více než dost! A jak symbolizuje úvodní obrázek k této polemice - "celý svět může být váš". Musíte mít jen silnou touhu něco se sebou udělat! My vás můžeme buď natočit tím správným směrem a "strčit do vás" nebo vás vzít za ruku a prvních pár kroků vést (a v přeneseném významu pak "naučit vás chodit"). Nosit na zádech vás ale nebudeme! ;-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin a Veronika Novotných

O autorovi

Naše dlouholeté společné zájmy vyústili ve společný projekt - někdy se doplňujeme, někdy máme každý “svoje” téma. Celkově jsme sehraný tým, který potvrzuje nesmyslnost rovnice 1+1=11 ;-)