Moudrost z knihy Čtyři dohody - I.

 

Naši čtenáři již vědí, že podle našeho názoru nespadá do “vyváženého zdraví” jen správná strava a správný pohyb. Je třeba pravidelně a cíleně udržovat v dobré kondici i naši mysl. I proto si dnes dovolím citace z knihy, se kterou naše názory souladí. Věřím, že ti z vás, kterým se kniha ještě do rukou nedostala, budou jejím obsahem nadšeni stejně jako já :-)

 

Všechno, co v životě děláme, je založeno na dohodách, které jsme uzavřeli - dohodách s námi samými, s jinými lidmi, se společností, s Bohem. Ale nejdůležitější jsou ty, které jsme uzavřeli sami se sebou….

 

Čtyři dohody, založené na starobylé toltécké moudrosti, nabízejí jednoduchý kód chování, který může proměnit naše životy v nový zážitek svobody, štěstí a lásky…

 

První dohoda je nejdůležitější a je rovněž nejtěžší ji dodržet: VAŽTE SLOVA. Zní to velmi prostě, ale je v tom obrovská síla.

… Nezávisle na jazyku, kterým hovoříme, se naše úmysly vyjevují slovy. To, o čem sníme, co cítíme a co skutečně jsme, je vyjadřováno slovem. … Slovo je nejmocnějším nástrojem, který jako lidé máme. Ale stejně jako má meč dvoje ostří, dokáže i naše slovo vytvořit ten nejkrásnější sen, anebo vše okolo nás zničit. …

 

Vážit slova znamená využívat energii ve směru pravdy a lásky k sobě.

 

Pokud se mám rád, vyjádřím tuto lásku při vzájemných stycích s vámi, budu tedy vážit slova, protože můj čin vyvolá podobnou reakci. Budu-li vás mít rád, budete i vy mít rádi mne. Urazím-li vás, urazíte mě rovněž. …

 

Míru čistoty svého slova můžete měřit úrovní své sebelásky. Jak moc se máme rádi a jaké máme k sobě pocity, je v přímém poměru ke kvalitě a integritě našeho slova. Když vážíme slova a říkáme přesně to, co myslíme, cítíme se dobře, jsme klidní a šťastní.

 

Vážit slova znamená také zdržet se šíření pomluv. … jeden kousek zavádějící informace může zničit komunikaci mezi lidmi, způsobit, že každý člověk, kterého se dotkne, bude nakažen a nakazí další. 

 

… Pokud porozumíte této dohodě, začnete si uvědomovat, jak se ve vašem životě vše mění. Nejprve se změní způsob, kterým zacházíte sami se sebou, a později i způsob, jímž zacházíte s jinými lidmi, zvláště s těmi, které nejvíc milujete….

 

Druhá dohoda: NEBERTE SI NIC OSOBNĚ.

Osobní důležitost neboli braní věcí osobně je maximální výraz sobectví, protože vychází z domněnky, že všechno se týká “nás”.

 

V průběhu naší výchovy neboli našeho ochočování se učíme vrát všechno osobně. Myslíme si, že jsme za všechno zodpovědní….

 

Nic, co jiní lidé dělají, nedělají kvůli nám. Dělají to kvůli sobě. … Nacházejí se ve zcela odlišném světě, než je ten, v němž žijeme my.

 

Chápání věcí osobním způsobem nás činí snadnou kořistí těchto predátorů, kteří se k nám pokouší vyslat emocionální jed. Mohou snadno upoutat naši pozornost jedním nepatrným názorem a pak do nás cpát všechno emocionální svinstvo. A když to bereme osobně, skočíme jim na to, a to se pak stane naší svinstvem. Ale když si to neberete osobně, jste imunní vůči jejich jedu, nespolknete jim to. Imunita vůči emocionálnímu jedu je darem této dohody.

 

Když si bereme věci osobně, cítíme se uražení a naší reakcí je obrana našich názorů, což vede ke konfliktům. …To, co říkáme a děláme, a názory, které máme, jsou v souladu s dohodami, které jsme uzavřeli - a tyto názory nemají nic společného s lidmi okolo nás. …

 

Neberte si nic osobně, protože bychom tím trpěli kvůli něčemu, co za to nestojí. Také názory, které máme o sobě, nejsou nezbytně pravdivé; proto nemusíme brát vše, co nám probíhá hlavou, osobně

 

… Neočekávejme od lidí, že nám budou říkat pravdu, protože sami sobě také lžou. I když nám lžou, je to v pořádku. Lžou nám, protože mají strach z toho, abychom neobjevili, že nejsou dokonalí. Je bolestivé sejmout tuto společenskou masku. …

 

Pokud s námi někdo nezachází s láskou a úctou, můžeme pokládat za dar,  jestliže se vzdálí. Pokud takový člověk neodejde, budeme s ním určitě snášet utrpení ještě mnoho let. Když odejde, bude to chvíli bolet, ale naše srdce se nakonec zahojí. Pak si budeme moci vybrat to, co skutečně chceme. … 

 

Napišme si tuto dohodu na papír a ten připevněme magnetem na ledničku, aby nám neustále připomínal: neberme si nic osobně. Učiníme-li z toho návyk, nebudeme se muset zabývat tím, zda máme důvěřovat tomu, co nám kdo říká nebo co dělají jiní. K zodpovědné volbě budeme potřebovat jen důvěru v sama sebe.

 

Nikdy nemáme odpovědnost za činy druhých, neseme odpovědnost jen za ty své. Když to doopravdy pochopíme, nebudou nás zraňovat lehkomyslné komentáře nebo skutky druhých.

 

Druhé dvě dohody lehce přiblížím citacemi v druhé části příspěvku příští týden. Chcete se už nyní dozvědět více detailů? Tak neváhejte a knihu si kupte. Můžete pak do ní pravidelně nahlížet. Věřte, že kvůli “osvěžení” paměti je to potřeba. A věřte, že po jednom přečtení všech dohod není i při dobré vůli možné vše okamžitě implementovat do svého života. Tak otevřeně a upřímně přiznávám, že i přesto, že máme knihu doma již dlouho, ani my ještě nemáme vyhráno :-) Ale uvědomění si některých vlastních postojů je cesta ke změně.

Můžete si knihu také poslechnout tak, jak ji namluvil na CD Jaroslav Dušek. Pro ty šťastné, kterým se podaří získat lístky na představení, které pan Dušek hraje již mnoho let, vřele doporučuji. Informace z uvedené knihy tak získávají další rozměr navíc :-) 

 

kniha na Kosmas.cz

CD na Kosmas.cz

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés

Komentáře

Obrázek uživatele Milen

Milen

Díky, Veroniko, za připomenutí této knihy! Mohu potvrdit, že do podobných knížek, kterých mám doma celou řadu, je důležité čas od času znovu nahlížet a myšlenky si znovu připomínat a opakovaně vštěpovat...budu-li mluvit za sebe, obecně pozitivní myšlení je nezbytné neustále trénovat, je to "umění", kterému se stále snažím naučit a .... jak říkavala naše paní profesorka Jasparová - "opakování je matka moudrosti" :-). Měj se krásně a těším se další zajímavosti. 
Milena

Milena Chroustová

Obrázek uživatele Veronika Novotná

Veronika Novotná

Napsala jsi to přesně, Milu :-) Nakonec jsme tady právě proto, že nejsme dokonalí... Resp. stále je co zlepšovat, že?

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés