Lipozomální vitamín C

Před časem jsme uveřejnili článek s informacemi o účincích vysokých dávek vitamínu C. Jak už i v tomto příspěvku bylo napsáno, vstřebatelnost vitaminu C podaného perorálně má svoje hranice, resp. je dána propustností střevní stěny

Na druhé straně intravenózní (nitrožilní) podávání vitaminu C je pro náš organismus výrazně přínosnější. Vzhledem k tomu, že je třeba tento zvolený postup tzv. posvětit lékařem - potřebujete lékařský předpis - musíte se obrátit na lékaře, kteří této metodě věří a pro které není problém vašemu přání vyhovět. Naštěstí již není podobných lékařů málo.

Máte-li však z jakýchkoli důvodů problém zvolit aplikaci vitaminu C za pomoci injekce, je tu ještě jedno řešení, kdy je vitamin C naším tělem taktéž velmi dobře vstřebatelný. Respektive je podle různých studií pravděpodobné, že jde o nejlépe vstřebatelnou formu. Jedná se o lipozomální (liposférickou) formu vitaminu C. Podle některých studií je dokonce možné stejného zdravotního výsledku dosáhnout menšími dávkami vitaminu C než u nitrožilní aplikace. Další studie hovoří o podobné vstřebatelnosti obou metod. Při podávání lipozomální formy vitaminu C se uvádí 93% někdy až 98% vstřebatelnost, u nitrožilní aplikace je údajně vstřebatelnost o něco nižší. Konkrétní údaj v procentech jsme však nenalezli. 

Obvykle vyráběné syntetické formy vitaminu C mají vstřebatelnost více než směšnou i vzhledem k nízké DDD (doporučená denní dávka) → 16%. Výrazný rozdíl ve vstřebatelnosti není ani u variant postupně se uvolňujících (vitamin C retard), i když je nám množství tohoto vitaminu dávkováno v několika krocích. O dost lepší je vstřebatelnost syntetické kyseliny askorbové s bioflavonoidy (o 35% více). Ostatně uváděných 60 - 75 mg denně je v případě jakéhokoliv onemocnění nedostatečné a pokud chcete toto množství dodávat preventivně, vězte, že většina potřebného vitaminu C se vám každý den dostane do organismu prostřednictvím stravy. 

Osobně si myslím, že preventivně je zvláště v chřipkovém období lépe cíleně volit takové potraviny, kde je obsah vitaminu C vysoký, anebo takové suplementy, které jsou přírodní, resp. vyrobené “nechemicky”. Do této kategorie spadá např. camu camu, acerola, açaí berry, amalaki (embilika lékařská), papaya; z místních zdrojů pak šípky, rakytník, černý rybíz nebo sladká paprika. 

Jen pro jistotu: vitamin C je ve vodě rozpustný antioxidant, je teplotně nestabilní, lehce oxiduje a při dlouhém skladování se ztrácí. To znamená, že danou potravinu je lépe sníst syrovou, nevařenou a co nejrychleji po utržení nebo sklizení. Logika nám tedy říká, že ani ovoce z druhého konce světa, ani zavařeniny plodin s původně vysokým obsahem vitaminu C nebudou obsahovat tohoto vitamínu mnoho. 

Kdo však potřebuje větší dávku vitaminu C - stačí obyčejná chřipka, stres, pooperační stav či snížená funkce imunity - většinou mu příjem potravin s vitaminem C nestačí. Pak je užívání lipozomálního vitaminu C ideální varianta. Zrovna při chřipce nebo jiném virovém onemocnění zkuste užívat 3000 - 5000 mg vitaminu C denně, rozumně rozdělené do celého dne, a uvidíte, jak rychle se zase dostanete do kondice. Takovou službu vám rozhodně očkování proti chřipce neudělá. Vím, o čem píšu, zkusila jsem na vlastní kůži:-) Pozor dávejte u těch onemocnění, kde posílení imunity není žádoucí (např. po transplantaci ledvin). Společně udávaný vedlejší účinek megadávek vitaminu C je průjem. Tento stav je ale vzhledem k přínosům přežitelný ;-)

A jak je možné, že má liposomální vitamín C (mimochodem, v liposomální formě seženete i jiné preparáty, např. nejsilnější známý anxioxidant, glutathion) o tolik vyšší vstřebatelnost oproti klasickému “céčku” včetně toho vyrobeného z přírodních zdrojů? Pokud pochopíte princip, zjistíte, jak jednoduché to vlastně je ;-) Většina vitamínu C se ani do střev nedostane, protože je ještě předtím natrávena žaludečními šťávami. Tak se nám přes střevní stěny do krevního oběhu dostane jen minimální množství daného vitaminu. Vitamín C v liposomální podobě je obalen v liposomech, fosfolipidech a ty jej nejen ochrání před vlivem žaludečních šťáv, ale díky schopnosti fosfolipidů se vitamín C dostane velmi rychle do krevního řečiště, kde vykoná svou práci.    

 

Vitamin C v této podobě zatím nedostanete v každé lékárně, resp. téměř v žádné (výjimek je absolutní minimum). Bohužel i díky malé osvětě účinků této formy vitaminu C není na našem trhu moc možností koupit si tento produkt přímo přes e-shop. Nějaké možnosti již ale v tomto směru máme! S potěšením konstatujeme, že naším novým partnerem je firma NEJENLÉKY.CZ, která mimo jiné produkty nabízí kvalitní lipozomální formu vitaminu C od Dr. Mercoly v balení 60 nebo 180 tablet za velmi příznivou cenu.
Jen upozorňuji, abyste nesrovnávali cenu lipozomálního vitaminu C se synteticky připraveným vitaminem C ale spíše s cenou intravenózní aplikace tohoto vitaminu. Důvodem je již zmíněná vstřebatelnost obou forem aplikace. Oblasti a onemocnění, které dokáže zvýšené množství vitaminu C v našem těle pozitivně ovlivňovat, najdete v našem předchozím článku o tomto vitaminu. 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés

Komentáře

Obrázek uživatele Karel S

Karel S

Jak kvalitní jsou studie, které potvrzují vyšší vstřebatelnost lipozomálního vitaminu C? Jsou kontrastudie, které by tomuto oponovaly? Co Vaše osobní zkušenosti?

Karel S

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den Karle, za mne jsou studie na lipozomální formy nutrientů (nejenom kyseliny askorbové, ale např. i glutathionu nebo některých forem ATB, které by bez navázání na lipidy neprošly hematoencefalickou membránou) dostatečně průkazné - i přes fakt, že všechny mě známé klinické studie proběhly na poměrně malých vzorcích (n < 10) a některé z nich byly financovány výrobci. Z pohledu biochemie je celý proces pochopitelný. Osobně mám za to, že léčba i prevence je IV aplikacemi, tak i liposomálními formami vitamínu C příliš drahá (s přihlédnutím k tomu, že kyselina askorbová je na výrobu i extrakci ze zdrojů jako acerola velmi levná). Zkuste po domácku vyrobený lipozomální céčko - postačí Vám slunečnicový lecitin (mám otestovaný jak v tekuté tak i práškové podobě), vitamín C z kvalitního zdroje (acerola, amla, atp.) a ultrazvuková čistička na brýle. Takto připravený vitamín C Vám v chladničce vydrží cca týden bez toho, aby ztratil potenci a mohu potvrdit, že funguje - pokud zůstane 24 hodin bez míchání v homogenním stavu, máte jej správně připravený.  

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn