-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:

Další díly
A jedeme dále! Po velmi úspěšném prvním dílu z minulého týdne jsem zde s další sadou přírodních antibiotik.
Pau d'arco (kůra ze stromu Lapacho)
Toto přírodní antibiotikum koupíte ve formě čaje. Pochází z kůry stromu Lapacho (čti lapačo), latinsky Tabubeia impetiginosa, který roste v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji. Stromy se dožívají až 700 let a účinkům jeho kůry jsou připisovány až zázračné schopnosti. Lapacho povzbuzuje metabolismus, zamezuje vytváření otoků a usazenin v cévách, napomáhá v odstraňování nečistot a usazenin z těla, posiluje imunitní systém a vnitřní orgány - játra a ledviny. Je také velmi vhodné pro diabetiky, jelikož upravuje hladinu cukru v krvi. Hubí některé druhy plísní a bakterií, např. ty spojené s infekčními poševními výtoky. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, krevní oběh, chudokrevnost a pomáhá při leukémii. Podle posledních výzkumů lapacho může brzdit růst již vzniklých nádorů. Je velmi účinným stimulátorem imunitního systému - to především díky vysokému obsahu bioaktivních látek, katechinů, saponinů, bioflavanoidů a chinonů.
Čisté lapacho má poměrně nevýraznou chuť (je to přeci jen stromová kůra…) a tak dovozci přicházejí s nejrůznějšími směsmi. Čisté i ochucené lapacho seženete v “každém dobrém obchodě čaji”…
Echinacea
Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je trvalka dorůstající až 1 metr, kterou můžete najít i na zahrádkách kolem vás. Pro Evropu ji objevil lékárník Joseph Meyer, který se o jejích účincích dozvěděl od prérijních indiánů. Má podobné účinky na náš organismus jako česnek. Používá se jako podpůrná léčba při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Prospěšné účinky při léčbě těchto infekcí jsou přisuzovány schopnosti rostliny stimulovat imunitní systém. Používá se též na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění. Dají se dohledat i léčebné protokoly využívající třapatku k léčbě celulitidy, průjmových onemocnění, v případech otravy krve, syfilisu a dalších onemocnění bakteriálního původu. Na rozdíl od česneku by ale třapatka neměla být využívána déle než 10 dnů v řadě. Severoameričtí indiáni využívali třapatku na rýmu a bolení v krku, hadí uštknutí, hojení ran, záněty, pohlavní a kožní potíže i pro léčbu koní.
Máte-li třapatku na zahrádce, vězte, že léčivé jsou všechny části rostliny - nať, květ i kořen. V lékárnách či v prodejnách zdravé výživy můžete koupit sirup, tablety, kapky - nejčastěji v kombinaci jen s vitaminem C nebo s zinkem a vitaminem C. Doporučuji volit nejlépe extrakt z třapatky ve formě kapek.
Koloidní stříbro
Stříbro jako antibakteriální agent zažívá v posledních letech velký boom. Přidává se víceméně v zanedbatelném množství do ponožek a do funkčního spodního prádla společně s marketingovou poučkou, že zabíjí bakterie, které způsobují, že náš pot vydává zápach. Funkčnost stříbra v tomto směru nerozporuji, spíše skutečnost, že přidaného stříbra je zanedbatelné množství a cena za toto obohacené prádlo je neúměrná… Ale zpátky ke koloidnímu stříbru. Jako přírodní antibiotikum byly malé částečky stříbra rozpuštěné v tekutině používány po staletí. Léčbu koloidním stříbrem časově omezit - je to přeci jen těžký kov a k jako takovému je zapotřebí k němu přistupovat. Dlouhodobá expozice může vyvolat otravu. Při krátkodobém a správném dávkování ale dokáže zázraky! Blokuje totiž enzym, který jednobuněčné bakterie potřebují k množení a zabraňuje jim v přístupu ke kyslíku. Bakterie, plísně a viry tak umírají a buňky tělu vlastní zůstávají nepoškozeny. Koloidní stříbro je účinným prostředkem pro léčení hůře se hojících ran.
Koloidní stříbro se dnes dá běžně koupit v prodejnách se zdravou výživou a kupodivu i na farmářských trzích. Podle našich zkušeností vás vyjde 400-500ml láhev kolem 500 Kč. Druhou možností je pořídit si sadu na výrobu koloidního stříbra - je zde sice počáteční investice kolem 2.500 až 3.000 Kč, ale následně vás vlastní výroba přijde levněji.
Začátkem příštího týdne bych rád sérii článků věnujících se přírodním antibiotikům uzavřel přehledem účinných esenciálních olejů, koření a zeleniny.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.