Kurkumin účinnější než 14 komerčních léků!!!

 

Kurkuma je jednou z nejvíce zkoumaných rostlin součastnosti. Její medicinální vlastnosti a složky (především kurkumin) byly objektem více jak 5.600 přezkoumaných a publikovaných biomedicinálních studií. Ty přinesly přes 600 preventivních a léčebných aplikací, stejně jako 175 jasných fyziologických přínosů kurkumy. Kompletní databáze 1.585 výtahů z PubMedu (pozn. VyváženéZdraví.cz - databáze studií a výzkumů) je pro naše zaregistrované čtenáře k dispozici - stačí o ní zažádat zde.

Díky rozsáhlému výzkumu tak není překvapením, že stále rostoucí počet studií srovnává účinky kurkumy a především v ní obsaženému kurkuminu k mnoha konvenčním léčivům, mj. k:

 

Lipitor/Atorvastatin (podáván pro snížení hladiny cholesterolu)

Studie z roku 2008 publikovaná v žurnálu Drugs in R & D zjistila, že standardizovaný preparát kurkuminoidů z kurkumy má srovnatelné účinky jako lék atorvastatin (prodávaný pod obchodním jménem Lipitor) na endotheliální disfunkci, základní patologický stav cév vedoucí k ateroskleróze ve spojení s redukcí zánětů a oxidačního stresu u pacientů s cukrovkou typu 2.

 

Kortikosteroidy (steroidní léky)

Studie publikovaná v roce 1999 v žurnálu Phytotherapy Research zjistila, že hlavní polyfenol v kurkumě, šafránově zbarvený pigment známý jako kurkumin, má srovnatelné účinky se steroidy podávanými při léčbě přední chronické uveitidy (iridocyklitida), zánětlivého onemocnění očí. Studie z roku 2008 publikovaná v Critical Care Medicine potvrdila, že kurkumin se vyrovná co do účinků s kortikosteroidem dexamethasonem jako alternativní léčba při ochraně plic po jejich transplantaci díky schopnosti kurkuminu potlačit geny ovlivňující zánětlivé procesy. Dřívější studie z roku 2003 publikovaná v Cancer Letters zjistila stejné účinky kurkuminu (jako dexamethason) při plicní ischemické reperfuzi (obnovení krevního zásobování).

 

Prozac/Fluoxetin & Imipramin (antidepresiva)

Studie na zvířatech z roku 2011 publikovaná v žurnálu Acta Poloniae Pharmaceutica potvrdila, že kurkumin má srovnatelné účinky jako oba výše zmíněné léky na zmírnění deprese.

 

Aspirin (podáván jako přípravek na ředění krve)

V roce 1986 byla zveřejněna v žurnálu Arzneimittelforschung in vitro a ex vivo studie, která zjistila, že kurkumin má protisrážlivý a prostacyclin-modulační efekt srovnatelný s aspirinem a tím pádem může být přínosem pro pacienty náchylné k cévním trombózám a pro léčbu artritidy.

 

Protizánětlivé léky

2004 studie publikovaná v žurnálu Oncogene zjistila, že kurkumin (stejně jako resveratrol) je efektivní alternativou k lékům aspirinu, ibuprofenu, sulindaku, fenylbutazonu, naproxenu, indometacinu, diklofenaku, dexamethasonu, celekoxibu a tamoxifenu proti zánětům a pro potlačení zhoubného bujení.

 

Oxaliplatin (chemoterapeutický lék)

Studie publikovaná v žurnálu International Journal of Cancer v roce 2007 potvrdila, že kurkumin má srovnatelné účinky s oxaliplatinem jako antiproliferativní (proliferace = chorobný růst tkáně) agent u rakoviny tlustého střeva.

 

Metformin (lék na léčbu cukrovky)

Studie z roku 2009 zveřejněná v žurnálu Biochemitry and Biophysical Research Community objevila, jak může být kurkumin užitečný v léčbě cukrovky. Při studii došlo ke zjištění, že kurkumin aktivuje AMPK (proteinkináza aktivovaná AMP, která zvyšuje příjem glukózy) a potlačuje glukoneogenezi (produkci glukózy v játrech) v jaterních buňkách. Vyjádřeno čísly, kurkumin má 500x až 100.000x  (ve formě známé jako tetrahydrokurkuminoid -THC) vyšší účinnost v aktivaci AMPK ve srovnání s metforminem!

 

Identifikovali jsme 27 studií zabývajících se schopnostmi kurkuminu vyvolat buněčnou smrt (rakovinových buněk) nebo zvýšit vnímavost rakovinových buněk na konvenční léčbu.

 

Volně čerpáno z originál článku "Science Confirms Turmeric As Effective As 14 Drugs"

 

Pokud jste tak ještě neučinili, zkuste zařadit kurkumu do vašeho jídelníčku. U nás doma jsme si zvykli přidávat ji do rýže (obarví ji podobně jako šafrán a dodá jí všechny výše uvedené vlastnosti). Ještě za našeho pobytu v Německu jsme si rovněž zvykli kupovat a používat kurkumu čerstvou (je to vlastně hlíza/kořen, velmi podobná čerstvému zázvoru, akorát menší) - pár tenký plátků přidaných na začátku přípravy dodá výslednému pokrmu nezaměnitelnou chuť ;-) Nejsme si vědomi toho, že by někdo v ČR čerstvou kurkumu prodával. Mýlíme se? Pak se s námi podělte o informace, kde ji koupit ;-) 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn