Jak získat skutečně pitnou vodu?

V dnešním příspěvku najdete více informací o vodních filtrech, resp. zařízení na doúpravu vody na místě spotřeby. Zaměříme na úpravu té vody, kterou v domácnosti používáme na pití nebo vaření. Výhody filtrace vody jsme již zmínili v předchozím článku. Zopakuji pro přehlednost jen některé informace.
 
Základním médiem filtrů je aktivní uhlí. Váže na sebe dlouhou řadu nežádoucích látek (kromě dusičnanů). Litr vody z filtru s aktivním uhlím vás přijde na cca 20 haléřů. V testu, který byl před časem uskutečněn, zvítězila v kategorii filtrů obsahujících pouze aktivní uhlí Dionela FAM1.
 
Na odstraňování dusičnanů z vody se používají speciální iontoměniče, které je zamění za jiné, ve vodě běžně se vyskytující látky. Česká společnost Aqua Aurea dokonce vyrábí filtr Dionela FDN2, jehož technologie získala právě za odstraňování dusičnanů světové prvenství na výstavě vynálezů ve Švýcarsku. Dionela FDN2 rovněž ve výše zmíněném testu zvítězila. Cena vody získané z tohoto filtru závisí na koncentraci odstraňovaných dusičnanů. U filtrace např. pražské vody tak, aby ji mohli pít i kojenci, by cena činila cca 1 Kč/litr. U filtrace vody ze studně, kde většinou řešíme i koncentraci dusičnanů např. 100 mg/litr, cca 2,50 Kč/litr.

Pro odstraňování tzv. „přechodné“ tvrdosti se používají rovněž speciální iontoměniče, samozřejmě jiné než pro dusičnany. Ty jsou uplatněny v Dionele FTK3. Zdůrazňuji znovu, že odstraňují pouze tu část vápníku a hořčíku, která se při ohřátí vysráží ve formě tzv. vodního kamene. 

Máte-li studnu, jejíž podloží obsahuje břidlici nebo žulu (nejčastěji ve vrtech), anebo víte, že máte na pozemku radon, je na místě nechat si v laboratoři stanovit obsah arzenu. Dionela FAS4 odstraňuje všechny škodliviny, uvedené pro Dionelu FAM1. Zároveň s velkou kapacitou odstraňuje z vody arzen a další těžké kovy.

Bakteriální zabezpečení vody lze řešit buď účinnou UV lampou, ozonizací nebo mechanickou separací mikroorganismů. Tato mechanická separace je nejúčinnější. Využívá takové velikosti pórů (300 nm), která nepropustí žádné bakterie, prvoky a plísně, ale propustí rozpuštěné ionty vápníku, hořčíku a dalších prvků. Užívá se ve filtru Dionela MSM (mechanická separace mikroorganismů).  Řeší tak všechny hygienické problémy především studničních vod. Tento filtr slouží i jako pojistka pro případ kontaminace pitné vody.
 
Reverzní osmóza - Tato metoda není vždy dobrým řešením. Obvykle odstraní z vody 90-98% všech minerálních solí (dusičnanů, fluoridů, chloridů, síranů apod.), 95-98% těžkých kovů (olova, kadmia, chrómu, rtuti, baria apod.) a také arzen, selen, azbest, organické sloučeniny, bakterie (Cryptosporidium parvum, Escherichia coli aj.) a viry. Jde přitom o fyzikální úpravu vody bez použití chemikálií. Takto upravená, naprosto čistá voda však není vhodná na pití, protože člověk ke svému zdravému vývoji určité množství minerálů potřebuje. Je tedy nutné do vody některé minerály zase dodat. Jak již bylo napsáno, je tento postup žádoucí jen u vod s nadměrným obsahem minerálů.

 

Jaká platí pravidla pro výběr filtrů?

Vodní filtr, který nám zajistí pitnou vodu nejvyšší možné kvality, musí splňovat tyto požadavky:
- Zachovávat biogenní hodnotu vody (zachovávat minerály)
- Mít dostatečnou kapacitu a regulovatelný průtok – nutné podmínky pro dobrou účinnost
- Být bakteriostaticky zabezpečen
- Hygienické atesty se již nevydávají, ale je dobré se ujistit, zda filtr prošel předepsanými, mimochodem velmi přísnými, testy akreditované laboratoře

 

Přehled argumentů ve prospěch získávání zdravé pitné vody dodatečnou úpravou pitné vody v místě spotřeby:

- Z vody, která se v domácnosti spotřebuje, projde lidským hrdlem pouze asi 1-2 %. Proto není z ekonomických důvodů nutné uplatňovat na všechnu vodu všechny požadavky na prvotřídní „vodu pro lidskou spotřebu“.
- Varem se zničí pouze mikroorganismy, ne chemické kontaminanty!
- České stolní a kojenecké balené vody mají většinou velmi nízkou mineralizaci. Minerální vody jsou jako náhrada pitných vod příliš mineralizované a proto pro soustavné každodenní pití nevhodné. Kromě toho často obsahují některé složky lidskému zdraví při soustavném příjmu škodlivé. Voda ve vodovodu má většinou mineralizaci (a koncentraci biogenních prvků) vhodnou pro lidskou potřebu.
- Cena filtrované vody je pouhým zlomkem proti ceně vody balené.

 

Vzhledem k tomu, že kůže je náš největší orgán, neměli bychom na základě výše uvedených argumentů zcela rezignovat na myšlenku úpravy vody na sprchování či koupání. Právě kvůli každodennímu pravidelnému užívání takové vody je podle mého mínění důležité řešit obsah chlóru nejen v pitné ale i v užitkové vodě. Užitkovou vodou v této souvislosti chápejte jako vodu, kterou doma používáme na mytí, sprchování a koupání. Do skutečně užitkové vody sice spadá i voda na praní, zalévání či voda na splachování toalety, ale tím se nyní zabývat nebudeme.
Odstranění chlóru i z užitkové vody výše specifikované je pro naše zdraví také přínosné. Nejlépe si to uvědomíme po návštěvě veřejných bazénů, kdy je naše kůže po plavání v chlorované vodě vysušená a někdy může nepříjemně svědit. Občasná návštěva plaveckých bazénů přináší i svá pozitiva a jistě tedy není z celkového pohledu pro naše zdraví ohrožující. Pravidelné sprchování či koupání v méně chlorované vodě než je v uvedených bazénech nám většinou špatné nepřijde, protože její vliv na naše zdraví na první pohled není tak zřetelný. O každodenním mytí obličeje takovou vodou ani nemluvím. Nabízí se tedy minimálně závěr, že kůže pod pravidelným vlivem vody s chlorem se vysouší a rychleji stárne. A protože každá voda ve veřejných vodovodech je a bude ošetřována chlorem kvůli nebezpečí infekce vody ve vodovodním potrubí, tak se vlivu chlóru většina z nás nevyhne. Eliminovat chlór ve vodě na sprchování je možné za pomoci jednoduchých malých filtrů, které se napojují na sprchu (viz např. sprchový filtr DIOS).

 

Ráda bych na závěr upozornila na možnost zcela zdarma získat rozbor vody dodávané do vašich domácností u příslušné firmy (většinou Vodovody a kanalizace). V případě potřeby či pochybností o kvalitě vody ve vaší domácnosti neváhejte a investujte do rozboru vody sami. Zároveň si myslím, že není nutné vynakládat za různé druhy vodních filtrů nesmyslně vysoké částky a samozřejmě prioritně řešit hlavně úpravu vody na pití a vaření. Sami jste se již možná z výrobky některých firem na našem trhu setkali. Pokud ne, udělejte si průzkum na internetu, ať se lépe orientujete v aktuální nabídce na našem trhu. Některé ceny filtrů vás zarazí... Zkusili jsme udělat to samé a naše doporučení se objevuje již v textu tohoto příspěvku.

Všechny výše uvedené výrobky jsou dodávané firmou Aqua Aurea s.r.o., která zasílá svoje výrobky ochotně i na Slovensko (tj. informace pro naše slovenské čtenáře:-). Ve světle zjištěných skutečností se nám pro vás podařilo domluvit pro naše registrované čtenáře speciální slevu ve výši 10% na všechny filtry firmy Aqua Aurea pro zájemce z obou států. Postup k získání slevy naleznete zde (v případě, že budete potřebovat pomoct s uplatněním slevy, ozvěte se:-). Věříme, že budete mít po nákupu zvoleného filtru stejnou radost jako my.
 
 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés

Komentáře

Obrázek uživatele Romana12

Romana12

Toto momentálně řešíme. A jsme rozhodnuti pořídit vodní filtr Berkey, který má řadu výhod.

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den Ivano, Berkey je jednou z mála značek (společně s AquaTru), která se objevuje na listu těch velmi kvalitních na US trhu - dobrý výběr!

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn