-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Avokádu jsme na našich stránkách věnovali spoustu prostoru a budeme tak činit dále, protože jeho výživová hodnota, účinek na naše zdraví i chuť je z našeho pohledu zatím nedoceněná. Máte-li zájem, vraťte se v čase k některým článkům nebo receptům, které avokádo obsahují.
Dnes vám poradíme, jak vypěstovat avokádovník neboli hruškovec přelahodný ze semena. Je to překvapivě jednoduché. Níže vidíte 10 nenáročných kroků, které si lehce zapamatujete.
1) Vyjměte opatrně semeno (pecku) z avokáda tak, abyste nenarušili hnědou slupku. Slupku neodstraňujte! Je dobré nechat semeno namočené pár minut ve vodě.
2) Semena nejsou dokonale kulatá; všechna mají spodek a vršek. Budoucí kořeny budou růst zespoda a výhonek udělá to samé nahoře. Můžete lehce rozeznat, která část je která pohledem na mírně špičatý konec, což je vrchol (resp. horní část).
Opačná strana - spodek - má placaté ukončení. Je důležité dát spodní část do vody, aby kořeny mohly začít zvolna růst.
3) Do vrchní části semena avokáda zapíchněte 3 párátka. Ujistěte se, že vpichy jsou rozmístěny rovnoměrně po obvodu a směřují mírně dolů. Párátka zapíchněte pevně do semena, protože vám lépe umožní umístit základnu avokáda do vody. Semeno ale stále musí částečně vyčnívat nad vodu.
4) Semeno avokáda z poloviny ponořené do sklenice s vodou postavte na místo s dostatkem slunečního svitu. Zvolte průhlednou sklenici, abyste mohli vidět, kdy začnou růst kořeny. Tato volba je také užitečná při šíření plísní a bakterií - v případě potřeby můžete vyměnit vodu. Je lepší měnit vodu každých 5-7 dní, i když mnozí odborníci doporučují jí měnit každý den.
5) Přestože na mnohých webových stránkách jsou zmíněny 2-4 týdny, klíčení může trvat až 8 týdnů. Nejlepší radou je proto být trpělivý.
Dávejte pozor, aby semeno prošlo všemi potřebnými fázemi klíčení: vnější hnědá slupka se bude sloupávat zhora, jak bude pecka avokáda vysychat a vytvoří trhlinu. Trhlina bude větší a na spodní straně se ukáže malý kořínek. Ten bude delší a delší, dokud nedosáhne přes horní část pecky. Je důležité udržet kořínek ponořený ve vodě, pokud nechcete, aby nová rostlinka uschla.
6) Když začne růst nový klíček, existuje trik na urychlení růstu. Uřízněte asi 7 cm od konce, když klíček dosáhne celkové délky asi 15-17 cm. Tak bude růst nová část rychleji. Pecku s výhonkem vložte do květináče s výživnou zeminou poté, co klíček znovu dosáhne délky zhruba 15-17 cm, resp. když se začnou objevovat první lístky. Nejvhodnější je použít květináč o průměru 20-25 cm. Před umístěním na místo s dostatkem slunečního svitu se ujistěte, že jste nechali horní polovinu semena vyčnívat nad zeminou.
7) V případě, že jste se rozhodli vypěstovat vlastní avokádovník, musíte vědět základní pravidlo: zemina musí být stále vlhká. Uvidíte-li žluté lístky, je to znamení, že jste se zaléváním čekali příliš dlouho. V takové situaci ale není třeba panikařit. Jen rostlinku dostatečně zalijte a nechce jí čas k absorbování vody. Pak poroste dále.
8) Sevřením horní části dvou sad listů, podpoříte rostlinu k většímu růstu. Udělejte to ve chvíli, když stonek dosáhne výšky asi 30 cm. Když vyroste dalších 15 cm, můžete opakovat stejný postup.
9) Pokud zahlédnete na rostlině nějaké parazity, jako např. mšice, okamžitě je odstraňte. Můžete je odstranit jemným osprchováním rostliny. Nejsou-li již na rostlině žádné mšice, postříkejte rostlinu roztokem vody s čajovou lžičkou neem oleje a několika kapkami prostředku na nádobí. Zhruba za 4-5 dní zkontrolujte, zda je rostlina opravdu bez parazitů. Pokud ne, výše uvedený postup opakujte, až je rostlina zcela čistá.
10) Na podzim nebo v zimě, když jsou teploty nižší než 7°C, nenechávejte malý stromek mrznout venku, ale umístěte ho dovnitř domu či bytu.
Nyní už máte všechny potřebné informace k tomu, jak zasadit a vypěstovat vlastní stromek avokádovníku ze semene. Strom začne plodit pod dvou či více letech. Občas se může stát, že některé stromy plodí až po 15 letech a některé neplodí vůbec. Avšak neměli byste očekávat, že výsledkem bude stejné avokádo, jehož semeno jste použili. Avokáda pěstované přirozeným způsobem se liší. Můžete pěstovat několik stromků současně, abyste podpořili opylování a zabezpečili si tak dostatečnou úrodu.
Zdroj: healthyandnaturallife.com
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.