-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:

Stále častěji kolem sebe vnímám u lidí vlivy stresu a i jakousi neschopnost tzv. se zastavit.
První pomocí při vypjatém dni mohou být bylinky jako je meduňka, levandule, třezalka, chmel, máta či rozmarýn. Všechny působí na zklidnění našeho těla. Pravda, chmel má spíše sedativní účinky, a tak není dobré ho pít mnoho třeba před jízdou autem. Ideální je využít jeho léčivé schopnosti večer. Jisté napětí zvládá máta s rozmarýnem, zklidnění obecně dodá meduňka, levandule i třezalka. Jako první pomoc můžete mít při ruce odborně namíchané čajové směsi na zklidnění těla i mysli. Je vhodné se držet doporučeného dávkování i přípravy čaje.
Zklidňující účinek těchto bylin můžete využít i při večerní koupeli. Klidně smíchejte jen některé nebo všechny uvedené byliny, nasypte do hrnce, zalijte vroucí vodou a nechte vařit 20-30 minut na mírném ohni. Množství bylinek se doporučuje různé - od 100 g přes 0,5 kg až po 1 kg do jedné lázně. Odvar poté nalejte do vany i s bylinkami. Teplota vody by neměla přesáhnout 40°C, resp. měla by se pohybovat kolem teploty těla (tj. necelých 37°C). Bylinkáři doporučovaná doba koupele je maximálně 20 minut. Účinek bylin umocníte tím, že se po koupeli nebudete utírat, ale zabalíte se do županu a lehnete si takto do postele na půl hodiny až hodinu.
Z různých stran se mi dostalo do rukou v podstatě podobné doporučení, jak se postavit k negativním emocem. Vzhledem k tomu, že by se nám všem žilo lépe, kdyby se podařilo tyto emoce alespoň minimalizovat, tak se s vámi v duchu “Opakování je matka moudrosti” podělím o to, na co už jste možná sami vícekrát narazili. Bohužel musíme zcela vědomě zapojit všechny své dovednosti, abychom nedali šanci nebo abychom často nepodléhali emocem jako je např. zlost, závist, agrese, nenávist, vztek, strach, obavy, žárlivost, ponižování druhých. Všechno z uvedeného většina chápe jako negativní. Co však vidím jako hodně rozšířený zvyk, který není obecně chápán jako negativní, je hodnocení či posuzování druhých (sem spadá i přílišná kritika). Jistě to budou mít některá ohnivá znamení těžší s ovládnutím právě tohoto zlozvyku zvláště při sledování zpráv při sledování některých našich politiků :-) Ovšem při vědomí, že vysílání podobných myšlenek či projevování uvedených emocí neubližuje těm druhým, ale nám samotným, možná svůj postoj změníte. Tak na to myslete a zkuste se občas tzv. “kouskout do jazyku”, než začnete nějakou negativní emoci v sobě rozvíjet. Tady je na místě připomenutí staré pravdy: “Každý v sobě má dva vlky - dobrého a zlého. Vyhrává ten, kterého krmíš.”
Nepotěším asi ani ty, co si myslí, že “Kdo nic nedělá, nic nezkazí.” Tak to ne. Nuda, nezájem ani pasivita také nepatří do toho pozitivního, co bychom měli pěstovat.
Proti napětí a stresu je nutné bojovat i pomocí stravy. Některá fakta byla už v našich příspěvcích zmíněna:
Příjem vitaminu C, ať už ve zvýšeném příjmu ovoce a zeleniny či v námi doporučované lipozomální verzi, prokazatelně zvyšuje odolnost proti stresu a účinně brání propuknutí deprese.
Pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin snižuje hladinu kortizolu, který má právě při stresu tencenci se zvyšovat. Z potravin vám pomohou: lněné semínko, lněný olej lisovaný za studena, tučnější mořské ryby (losos, sleď, makrela, pstruh), avokádo, vlašské ořechy a dýňová semínka. I tady si můžete pomoci potravinovými doplňky (ideálně s obsahem kvalitního rybího oleje).
Konzumace kakaových bobů objektivně snižuje množství stresových hormonů adrenalinu a kortizolu. Významný obsah hořčíku, který v těle podporuje funkci svalů a činnost srdce, působí i na funkci nervového systému, čímž také přispívá k našemu zklidnění. Resp. jeho nedostatek je může projevit únavou, zhoršenou koncentrací, nervozitou, vnitřním napětím, strachem či depresemi. Nejrychleji se ale jeho nedostatek obvykle ukáže v různých formách křečí, včetně cukání oka. Vzhledem ke skutečnosti, že obecně má naše populace ve stravě hořčíku nedostatek, měli byste i z preventivních důvodů kakaové boby konzumovat. Variantně ze stejných důvodů můžete využít působení kvalitní tmavé čokolády (od 70% výše). Pro ucelenost informace dodávám, že hořčík musí být v těle v rovnováze s vápníkem. Toho má však většina populace díky stravě spíš nadbytek. V případě, že tomu tak u vás není, vězte, že poměr přijatého vápníku ku přijatému hořčíku je doporučován 2,5 : 1.
Kvůli dostatečnému množství glutathionu ve vašem těle zařaďte zelenou listovou zeleninu, živé nepasterované mléko (nemá-li vaše tělo nic proti mléku), kurkumu. Ve vztahu k výše zmíněnému tématu ovlivňuje glutathion svalové napětí, kvalitu spánku a snižuje efekt stresu. Potravinové doplňky ovlivňující tvorbu glutathionu v těle najdete v našem článku zde.
K našemu celkovému zklidnění mohou dobře pomoci různé mentální techniky, meditace, pravidelná fyzická aktivita a skutečně dobré dýchání.
Sama používám ve vypjatých momentech účinnou a krátkou techniku, kdy je třeba jít na vzduch (stačí i na balkon), sepnout ruce zhruba ve výši srdce a zhluboka dýchat. Můžete střídat dýchání do břicha a do plic. Nadechujte se nosem a představujte si, jak do vás proudí všechen klid vesmíru. Při výdechu ústy pak vypouštějte všechen stres, který máte uvnitř. Stačí 5-7 minut, abyste ucítili účinek tohoto cvičení.
Jistě bychom našli další tipy a doporučení, ale méně je více.
Na závěr zdůrazňuji, že vše výše uvedené platí pouze pro běžné stresové projevy u jinak zdravého člověka. Jakmile máte u sebe nebo u svých blízkých byť jen podezření na depresi (občas je zaměňována za projev přepracování), neváhejte ani minutu a běžte za dobrým odborníkem, a to nejen kvůli možnosti projevu sebevražených sklonů. Minimálně budete ujištěni, že to deprese není.
Přeji všem spoustů dní bez stresu a negativních emocí!
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.