Jak přežít dobu plastovou?

Tento článek je z dílny jednoho z našich partnerů, každodenních hrdinů z firmy Econea. I když nám dorazil již připravený, neodpustil jsem změnu názvu (parafráze na knížku naší "dobré víly", profesorky Strunecké) a krátký komentář na závěr.
 

Doba plastová je tu – zbavíme se jí???

Možná si z hodin dějepisu pamatujete, že etapy naší historie se označují jako doba kamenná, železná, … A víte, jak můžeme označovat naší aktuální životní etapu? Jako dobu plastovou. Používání tohoto „moderního“ materiálu už přesahuje všechny divoké představy.

Plasty používáme na uchovávání vody, veškerého jídla, máme z umělých vláken i levnější oblečení či módní doplňky. Na plast narazíme na každém kroku. A na skládkách se hromadí a hromadí, protože doba „rozpadu“ je až děsivě dlouhá (až 80 let). Jak z toho ven? Zkusme krůček po krůčku zmenšit naši spotřebu plastových výrobků.

Snižme naši závislost na plastech!

Jak jednoduše snížit používání plastů v našem životě? Mám pro vás hned několik typů:

  • láhve na vodu
  • tašky na nákupy
  • znovupoužitelné obaly na potraviny

V základu připomeňme, že sice patříme k jedněm největších recyklátorů plastů v Evropě (recyklujeme až 60 % PET lahví), ale přesto plastového odpadu vytváříme stále hodně. Tolik, že naši potomci se budou ptát, kde jsme byli, když jsme modrou planetu obalili plastovým odpadem, se kterým není radno si zahrávat. Běžně používaný plast obsahuje ropné deriváty a bisfenoly (kromě dalších příměsí), které rozhodně nepatří do životního prostředí. A už vůbec ne do našeho těla.

Možná si to neuvědomujeme, ale uchováváním vody (pitné) a jídla v plastových obalech zvyšujeme riziko toho, že se do našeho těla dostane zbytečné množství chemických složek, které plast rád uvolňuje (například acetaldehyd, bisfenoly a oxid antimonitý).

 

Jak z toho?

Předně nemusíme využívat „jednorázové“ láhve na vodu, které si rádi kupujeme při každé možné příležitosti. Vodu z PETek (které mnohdy obsahují množství škodlivin) můžeme nahradit například skleněnou láhví. Možná si řeknete, že je zbytečně těžká a jistě se vám rozbije.

Pokud pro dennodenní pití budete nosit skleněnou láhev od mléka, tak ji jistojistě rozbijete. Když ale dáte přednost láhvím z odolného borosilikátového skla, jedinou vaší starostí bude to, jakou barvu jejího víčka si vybrat. Odolnost tohoto typu skla je prověřená a hlavně pokud byste se jí snažili rozbít (leda tak kladivem), tak se rozbije na neostré kousky skla. 

Plus doživotní záruka přímo od výrobce (mění kus za kus) je solidním kladem. Vyšší váha je sice jasným faktem, ale maximálně chutná voda (bez „plastové“ příchuti) je silným argumentem. Pokud bychom vám mohli doporučit nějaké druhy těchto láhví, doporučíme vám ReTap. 

Prodávají se v objemech:

  • 0,3 l
  • 0,5 l
  • 0,8 l

Takže na „své“ si přijde každý. A pravidelně dodržovat pitný režim mohou jak malí, tak velcí. Prostě všichni. A bez zbytečného jednorázového plastu. Dalšími prověřenými značkami jsou U-Konserve a Equa. 

Nemusí jít jen o sklo...

Alternativou mohou být maximálně odolné nerezové láhve na pití. Ty už rozhodně nerozbijete – třeba od značky Onya. Lehké, skladné a neskutečně odolné. Takové těžko někdo odmítne.

Další možností, jak snížit svou „závislost“ na plastech, je využívat tašky na nákupy z recyklovaných plastů, které jsou neskutečně odolné a můžete je ve složeném stavu nosit kdykoliv s sebou. Ale o těch až příště...

Jak pomůžete vy?

Už víte, jak vy a vaši blízcí pomohou přežít naší planetě Dobu plastovou? Napište nám své zkušenosti a tipy s tímto tématem do komentářů.

 

S ekologií je to podobné jako s naším zdravím - pokud chceme něco udělat, musíme začít u sebe. V tom jsme s kluky z econea.cz za jedno. Láhve na opakované použití jsou u nás v každodenním koloběhu - jak skleněné, tak i nerezové. Stejně je tomu u nákupních tašek - klasické "síťovky" se sice nechytly, ale skládací látkové tašky máme neustále při ruce a díky své skladnosti a zároveň velkému objemu bychom za plastové tašky, zdarma či placené, nikdy neměnili ;-) 

Jen pro jistotu připomínáme: Při nákupu u fy Econea máte díky nám speciální slevu :-) 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn