Hormony a my

 

K dnešnímu prvnímu článku tématicky zařazujeme i krátký výtah z velmi praktické knihy "Doba jedová 4 - Hormony" od Sherill Sellman. Informace jsou jasné, logické a pochopitelné i pro laiky. Zda si knihu koupíte, přečtete další informace či zda si jen uděláte vlastní názor na dané téma, nechám na vás. 

Emoční horská dráha, která doprovází premenstruační syndrom, perimenopauzu a menopauzu, je zásadně propojena s hladinou  dvou důležitých hormonů - estrogenu a progesteronu. ... Jestliže se tato křehká rovnováha vychýlí jedním či druhým směrem, následuje celá řada zdravotních problémů.  Při nerovnováze estrogenu a progesteronu dochází ke stavu zvanému "estrogenová dominance" či "převaha estrogenu". Způsobuje depresi, náladovost, úzkost, podrážděnost, zlost, nespavost, únavu, tloustnutí, zadržování tekutin, zamlžené myšlení, snížené libido a přecitlivělost prsů. 

Přebytek estrogenu hraje významnou roli při vzniku symptomů PMS.  Ve dvou týdnech po ovulaci je dominantním hormonem progesteron. V této době se tvoří v dvousetnásobně vyšším množství než estrogen. Avšak v důsledku mnoha stresů, nutričních deficitů a nesprávného stravování může být hladina estrogenu mnohem vyšší než hladina progesteronu. Důsledkem této neuspořádané tvorby hormonů jsou premenstruační potíže (včetně bouřlivých výkyvů emocí).

 

Hormonální nerovnováha

Ženy v menopauze zdaleka nestrádají nedostatkem estrogenu. Mnohem pravděpodobnější je, že mají vysokou hladinu estrogenu a nízkou hladinu progesteronu. ... Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že obézní žena po přechodu á vyšší hladinu estrogenu v organismu než štíhlá žena před menopauzou. ... Většina žen ve skutečnosti trpí nedostatkem progesteronu, nikoli estrogenu. ...

 

Neužívejte steroidy

Při užívání steroidních hormonů, ať už v podobě perorální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby (HRT) při PMS,  perimenopauze nebo menopauze, se hladina estrogenu může až stokrát zvýšit oproti přirozené tvorbě. Mnoha ženám tato léčba způsobuje a zhoršuje depresi, vyvolává záchvaty zlosti, úzkost, záchvaty paniky, nespavost, letargii a nepředídatelné zvraty nálad. Antikoncepce a HRT také připravují tělo o důležité živiny, jako je komplex vitamínů B, vitamín E a C, kyselina listová a zinek, čímž se dále zhoršuje tělesné a emoční zdraví.

Navíc estrogen blokuje uvolňování hormonů štítné žlázy a přispívá k hypotyreóze, onemocnění způsobenému nízkou aktivitou štítné žlázy. Mezi symptomy patří deprese, náladovost, letargie, zamlžené myšlení, tloustnutí a nepravidelná menstruace. Estrogen takéí může aktivovat nadledviny, aby produkovaly stresový hormon kortizol, což má škodlivé účinky, jako je napříkad řídnutí kostí a stárnutí mozku. Přílišné zatěžování nadledvin vede k jejich vyčerpání, které způsobuje úzkost, panické záchvaty, depresi nebo prudké zvraty nálad, duševní zpomalenost, pocit přílišné duševní a tělesné zátěže, záchvaty pláče, nespavost, noční pocení a všeobecnou únavu. 

... Dlouhá pracovní doba, nedostatek spánku, každodenní stres, nepravidelné stravování a příliš vysoká konzumace cukru, kofeinu, rafinovaných karbohydrátů, alkoholu a hydrogenovaných tuků - to vše vede k převaze estrogenu a k dominovému efektu na celý endokrinní systém.

... Oblíbené léky, jako například Prozac, Paxil, Zoloft a mírná sedativa, mohou pouze zmírnit symptomy, ale neodstraní příčinu. Také mají závažné vedlejší účinky, jako je náladovost, deprese, úzkost, nespavost, hypertenze, přibývání na váze, sebevražedné chování a sexuální dysfunkce.

Jak jistě nyní chápete, není užívání hormonů ve většině případů ideální cestou. Moje doporučení ohledně hormonů je ale jasné - pokud z vážných důvodů nemusíte sáhnout v jakémkoli věku k užívání chemicky připravených hormonů, tak to nedělejte.  Aktivně vyhledávejte informace na toto téma a dělejte si vlastní závěry, co je konkrétně pro vás ideální cesta. Nenechávejte se zastrašovat svými gynekology, že bez užívání léků jste ztracené. Ne, nejste, máte možnost volby a dobrý lékař by vám měl pomoci při každém vašem rozhodnutí.  Za sebe mohu slíbit další příspěvky na dané téma s tím, že již budou obsahovat šetrnější možnosti řešení :-)

Zdroj: Sherill Sellman: Doba jedová 4 - Hormony (Triton, 2014), můžete v elektronické podobě (EPUB pro iPhone/iPad, MOBI pro Kindle i PDF pro PC, Mac) zakoupit níže

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés