Domácí zubní pasta

Těší mě, že dnes mohu přinést na doporučení paní profesorky Strunecké překlad jednoho velmi užitečného, levného a zdravého receptu:-)  

Pravda je, že nejdůležitější opatření, které můžete udělat pro udržení zdravé ústní dutiny, je jíst zdravou stravu. Vyhněte se všem umělým přísadám (příchutě, barvy, konzervanty), geneticky modifikované potraviny, pasterizované mléčné výrobky a rafinované cukry. Nekonzumujte potraviny plné herbicidů a konzervantů (zejména ne “Tucet špinavců”) nebo živočišné bílkoviny (maso nebo mléčné výrobky) z komerčně chovaných zvířat nebo z rybích farem. Nejzdravější strava se skládá z neupravených bio potravin, z nichž 80% je syrová, organická zelenina a ovoce (více zeleniny než ovoce). 

 

Prostřednictvím skutečně zdravé výživy a správné péče o dutinu ústní je možné, aby zuby zbělely a zpětně mineralizovaly, byla znovu vybudována zubní sklovina a byly vyléčeny vaše dásně. 

 

Běžná zubní pasta v obchodech je obvykle toxická. Většině těchto toxických složek se můžete vyhnout používáním nepřiměřeně drahé přírodní pasty na zuby. Ale mnohé pasty stále obsahují obsahují laurylsulfát sodný nebo jiné pochybné přísady jako např. glycerin, který zabraňuje opětovné mineralizaci.

 

 

Domácí zubní pasta 

Pro základní recept na výrobu domácí zubní pasty potřebujete stejné díly kokosového oleje a jedlé sody. Ujistěte se, že obě části jsou organické (bio) a jedlá soda je bez hliníku. Poté můžete přidávat další přísady a přizpůsobovat poměry dle libosti :-)

Jednoduchý domácí recept na výrobu zubní pasty: 
Stejné části kokosového oleje a jedlé sody 
Esenciální olej podle chuti 
Stevii podle chuti a přání (není nezbytná)
 
Smíchejte 6 polévkových lžic oleje 6 lžic jedlé sody, přidejte až 15 kapek esenciálního oleje. Zkuste mátu peprnou, eukalypt, skořici, hřebíček, citron, pomeranč, rozmarýn nebo objevte další. Každý esenciální olej obsahuje více než jen chuť; každý přidá nějaký benefit navíc. Zvolte jeden druh kapek nebo experimentujte s různými kombinacemi. Ujistěte se, že jste koupili esenciální olej z důvěryhodného zdroje a zkontrolujte, že jste opravdu dostaly ty správné druhy. 

Máta peprná - silný antioxidant 
Eukalyptus - protiplísňový, antibakteriální, antivirální, protizánětlivý
Skořice - protiplísňová, antibakteriální, antivirální, protizánětlivá, antioxidant
Hřebíček - antivirální, antibakteriální, protiplísňový, úžasný antioxidant= nejsilnější antioxidant mezi essenciálními oleji. Hřebíček je schválen Asociací zubařů pro užití jako dentální anestetikum. 
Citrón - protiplísňový, antibakteriální, antivirální, protizánětlivý, antioxidant
Pomeranč - antiseptický, antioxidant
Rozmarýn - protiplísňový, antibakteriální, antivirální

Olej z neemu a tea tree olej můžete také použít kvůli jejich antibakteriálním vlastnostem. Zkuste 6-8 kapek s vědomím, že ani jeden z nich chuťově nepřevažuje. Oleje mohou pomoci zpevnit dásně.

Základní recept lze měnit mnoha různými způsoby. Kokosový olej je tuhý při pokojové teplotě, sezamový olej není. Můžete nahradit tolik kokosového oleje sezamovým, jak je vám libo, abyste dosáhli žádanou konzistenci. Jen si uvědomte, že pasta změní chuť a barvu.  

Suché přísady mohou být také změněny. Zkuste do směsi přidat práškový Dologran (přírodní forma vápníku a hořčíku), jíl bentonit a/nebo křemelinu při odstranění stejného množství jedlé sody a přizpůsobte konzistenci. Minerály a křemelina pomohou v opětovné mineralizaci, jíl bentonit vytahuje nečistoty a navíc, stejně jako výše uvedené suché přísady, leští zuby.

Peroxid vodíku se přidáván k mnoha domácím zubním pastám, zejména těch, které jsou připravovány za účelem bělení. Jenže peroxid vodíku je jedním z těch složek, které by se neměly polykat a které mohou dráždit dásně. To není dobrý nápad ani pro děti ani pro dospělé s citlivými, poškozenými či nemocnými dásněmi. 
V rozporu s obecným přesvědčením je možné se onemocnění dásní nejen vyhnout, ale jde o proces zcela zvratný!!! 

Kvalitní jedlou sodu na přípravu této zubní pasty můžete koupit u našeho partnera econea.cz s 10% slevou zde.

Zdroj: NaturalNews.com

Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés