Dobré cukry vs. špatné cukry

 

 

Cukry jako takové jsou právem kritizovány a stojí za spoustou zdravotních problémů, především těch civilizačních.

Problémem je především průmyslové zpracování většiny dostupných sladidel, které obvykle odstraní většinu užitečných živin, enzymů a dalších fytonutrientů, které jsou přítomné, pokud původní surovinu (ovoce, bylinu, atp.) konzumujete nezpracovanou.

V limitovaném množství sladidla nezpůsobují většině lidí výraznější problémy, hlavně pak pokud je konzumují v nezpracované podobě. Nicméně konzumace velkého množství cukru na pravidelné bázi způsobuje inzulinovou odolnost a vede ke vzniku cukrovky, obezity, artritidy, rakoviny, apod.

Jsou tedy VŠECHNY cukry špatné a jaké "sladké" alternativy jsou nejlepší?

Následující přehled uvádí nejznámější cukry a sladidla, jejich glykemický index (GI) a další faktory, které byste měli při výběru zvážit:

 

Maltodextrin (150)

Díky extrémně vysokému glykemickému indexu je maltodextrin jedem pro diabetiky. Naleznete ho ve spoustě průmyslově zpracované potravy.

 

Glukóza (Dextróza) (100)

Velmi vysoký glykemický index, srovnatelný s chlebem z bílé (pšeničné) mouky.

 

Kukuřičný sirup (75)

Většinou vyrobený z geneticky modifikované kukuřice, prakticky bez užitečných živin. Glukózo-fruktózový sirup (87) je ještě horší.

 

Rafinovaný cukr (65)

Třtinový obvykle vyrobený z geneticky modifikované suroviny, ale řepný není o nic lepší - oba zástupci jsou bez jakýchkoliv užitečných živin a mají velmi okyselující účinek na tělo, který mimo jiné způsobuje odčepávání minerálů z něj.

 

Med (50-75)

Zde je důležité, jaký zdroj medu máte na mysli - nepasterizovaný (čerstvý) med bez přidaného cukru je níže na glykemickém žebříčku a obsahuje spoustu živin. Zpracovaný med není o mnoho lepší, než stolní (rafinovaný) cukr.

 

Třtinová melasa (55)

Přestože je vysoko na žebříčku glykemického indexu, dodává tělu mnoho minerálů, jako např. železo, vápník, měď, hořčík, fosfor, draslík a zinek a ve výsledku je tak více alkalizující pro naše tělo.

 

Javorový sirup (54)

Míza sbíraná ze stromů javoru, rafinovaná a průmyslově zpracovaná. Má více živin, než stolní cukr, kukuřičné sirupy nebo třtinová šťáva, ale i tak by měl být používán s obezřetností.

 

Kokosový cukr (35)

Sbírán z květů kokosových palem, s vysokých obsahem živin, nízko na žebříčku GI, jedna z ideálních náhražek rafinovaného. Je velmi populární mezi vyznavači zdravého životního stylu a ideální na pečení.

 

Agave nektar (30)

Co se tohoto sladidla ze známého sukulentu týká, probíhá poslední dobou bouřlivá diskuze ohledně jeho vlivu na lidské zdraví. Prozatím to ale vypadá, že jeho zastánci prohrávají. Naše doporučení je konzumovat jej v omezené míře.

 

Xylitol (7)

Cukerný alkohol s velmi nízkým GI. Měl by ale být používán co nejméně díky převážně geneticky modifikované surovině, ze které se vyrábí a známými negativními účinky na zažívací systém.

 

Stevia (0)

Tato rostlina je 200-300 krát sladší, než stolní cukr. Jelikož je její GI nižší než 1, neživí kandidozní kvasinky a nezpůsobuje ani další problémy spojené s konzumací cukrů. Je ideální pro diabetiky, lidi s gastrointestinálními problémy a pro každého, kdo chce snížit množství konzumovaných kalorií. Velmi dobře se hodí do čaje, smoothie a doslazení džusů, jako např. těch z citronů, limetek nebo brusinek.

 

Umělá sladidla (0) (Aspartam, Sukralóza)

Všechna umělá sladidla jsou větším množství jedovatá. Navíc je tu ironický fakt, že jejich konzumace stojí za výrazným nárůstem tělesné váhy i při stejném celkovém množství potravy.

 

Když budete vybírat sladidlo, zkuste se zaměřit na stévii a kokosový cukr - pro jejich nízký GI a vysoký obsah minerálů. Zapomeňte naopak na umělá sladidla, rafinovaný bílý cukr, sladila z kukuřice, maltodextrin a dextrózu - nejsou zdravá, prudce zvyšují hladinu krevního cukru a mají minimum nebo žádné živiny.

A nakonec - používejte melasu, javorový sirup, agave sirup, třtinový cukr a med velmi umírněně. Přestože obsahují užitečné živiny, jsou obvykle vysoce průmyslově zpracované (s vyjímkou čerstvého medu) a mají vysoký GI.

 

Asi jste si všimli, že náš výběr těch "dobrých" cukrů je hodně omezený a těch v omezené míře použitelných taky není moc. Dobrá zpráva je, že stévie je dnes široce dostupná a v té druhé kategorii je rovněž několik sladidel, které koupíte v kterémkoliv konci naší republiky. My sami hodně používáme stévii do nápojů (především do "infuzované vody", kdy do karafy s vodou nakrájíme obvykle citrusové plody a necháme je v chladu 2-3 hodiny "louhovat"), kvalitní med - poohlédněte se sami v okolí po důvěryhodném včelaři a rýžový slad (není na výše uvedeném seznamu). Hned po stévii bychom doporučili kokosový cukr, který se dá sehnat v prodejnách zdravé výživy. Balení, které se dá v ČR sehnat je ale příliš drahé - lépe je nakoupit u "sousedů" - na německém eBayi se dá koupit tento na pečení ideální cukr za cenu kolem 270Kč za kg (5kg balení) - hledejte "Kokosblütenzucker" - spousta prodejců zasílá do celé EU ;-) 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn

Komentáře

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Michale, máte určitě pravdu v tom, že není "stévie jako stévie" - v případě možné macerace (čaje) je jistě nejlepší utrnout si čerstvý list na zahrádce nebo ze stévie v květináči. U produktů ze stévie, jako u každé BALENÉ potraviny platí DÍVEJTE se na složení. Můžeme potvrdit, že prášková stévia, resp. ta v pilulkách nemusí obsahovat více, než 2 další složky, nepočítáme-li vlastní extrakt ze stévie (natrium bikarbonát a kyselinu citronovou) a tekutá verze jen jednu (nějaký rostlinný glykogen). Na jakýkoliv mix cukrů se stévií (v článku na FitPlan.cz zmiňovaná CocaCola) by si měli dát čtenáři velký pozor - náhrada části cukrů za stévii sice sníží celkovou kalorickou hodnotu výsledného produktu, ale  zbylý cukr se bude chovat stejně, jako kdyby byl v produktu samostatně - snižovat senzitivitu inzulinu, ukládat se v těle jako tuk, atp... Není nám známa jediná klinická studie, která by byť naznačovala nepříznivý vliv konzumace stévie na krevní tlak. S autorem článku souhlasíme, co se umírněnosti týče a u stévie a její 200-300x vyšší sladivosti je to celkem samozřejmé.  

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn

Obrázek uživatele marrlenka82

marrlenka82

Dobrý den,
Mohu se Vás zeptat jaký máte názor na obilné sirupy a slady, rýžový slad a amasaké? Děkuji za odpověď.o) 

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den, pokud bych si sám mohl vybrat z Vámi jmenovaných sladidel, vybral bych si jednoznačně amasaké. Ať již připravené z bílé nebo hnědé rýže, je plné vlákniny, manganu a selenu, má nízký glykemický index a díky tomu, že se jedná o fermentovanou potravinu, obsahuje spoustu prospěšných enzymů, které Vám pomohou s trávením i dalších karbohydrátů. Ostatní vámi zmiňovaná sladidla bych využíval jen velmi obezřetně. Občas sám využiji ve velmi malém množství rýžový slad - na doslazení muffinů v případě, že předem víme cílového konzumenta - děti. A to i přesto, že neobsahuje prakticky žádné živiny, jedná se o 100% glukózu a glykemický index = 98. Obilné slady, žitný a ječmenný úplně vynecháváme - nejsou díky své specifické chuti, která přebije cokoliv jiného, moc použitelné... Doufáme, že Vás tato odpovědˇuspokojila. 

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn