Bolí vás (doplňte)? Vezměte si (doplňte)?

Česká televize reportáží o následcích neuvážené konzumace léků proti bolesti a horečce, a to navíc v hlavním vysílacím čase, vstoupila na horkou půdu. Přijde tak možná o některé inzerenty - Zentiva, výrobce Paralenu, který stál za totálním selháním jater předávkovaného pacienta, se asi obrátí na konkurenční média. Jako veřejnoprávní médium ale selhala v tom, že nezmínila škálu léků, které stejnou účinnou látku (acetaminofen označovaný také jako paracetamol) obsahují - mj. volně prodejné léky Panadol, Febrisan, Coldrex, Efferalgan, Medipyrin, Vicks SymptoMed Complete, Ataralgin. K tomu postačí minuta času, internetové připojení a Google. A pokud by zodpovědní redaktoři šli ještě o krok dále, mohli by rovněž informovat o dalších nežádoucích účincích, které jsou komukoliv dostupné na dokumentu, který nikdo nečte - příbalovém letáku:

Před užitím přípravku se poraďte se svým lékařem, pokud:

  • máte onemocnění jater
  • máte onemocnění ledvin
  • máte problémy s konzumací alkoholu
  • máte deficit enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • máte hemolytickou anémii (chudokrevnost z rozpadu červených krvinek)

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí, pokud máte závažnou infekci, protože ta může vést ke zvýšení rizika metabolické acidózy. Příznaky metabolické acidózy jsou:

  • hluboké, zrychlené, obtížné dýchání
  • nevolnost (pocit na zvracení), zvracení
  • ztráta chuti k jídlu

 

Všimli jste si nějaké zmínky o těhotenství? Že ne? Naopak - na lécích obsahujících paracetamol najdete:

"Studie s paracetamolem neprokázaly existenci nežádoucích účinků na průběh těhotenství nebo na zdraví plodu v těle matky. Paracetamol lze v doporučených dávkách užívat během těhotenství." 

A co třeba varovných informací o podávání paracetamolu dětem? Přímo či prostřednictvím mateřského mléka? Opět jeden citát z příbalového letáku:

"Přestože paracetamol se v malých množstvích vylučuje do mateřského mléka, nemá žádné nežádoucí účinky na kojené dítě. Kojící ženy mohou užívat paracetamol, pokud nepřekročí doporučenou dávku."

Co jste ale určitě nepřehlédli, jsou reklamy na Panadol Baby, "zaručující klidný spánek vašeho dítěte". Co na to Rada pro rozhlasové a televizní vysílání? Je schopna udělit stotisícové pokuty za to, že někdo před desátou večerní řekne v televizi sprosté slovo (kterých děti ve škole a mezi kamarády slyší desítky denně a sprostších...), ale pokud jde o naše zdraví, peníze z reklamy hrají prim? Rada pro reklamu má dokonce svá etická pravidla... Očekáváte snad, že se jimi zadavatelé reklamy budou apriori řídit? Samoregulace evidentně selhává a stát hraje mrtvého brouka...  

A skutečně investigativní novinář (že by žádný v ČT nebyl?) by rovněž zjistil, že na lék, který se sice v ČR neprodává, ale díky faktu, že vévodí prodejům léčiv na snížení horečky a bolesti (Tylenol firmy Johnson & Johnson), existuje na něj a nežádoucí účinky více studií, které jsou volně dostupné přes PubMed nebo přes lékařské žurnály. Předstírejme tedy, že konzumace výše uvedených, volně prodejných léků mají podobný dopad na lidské zdraví. Koneckonců, obsahuje stejnou účinnou látku a tak nezáleží na tom, jestli se ta konkrétní "záchrana na všechny bolesti" jmenuje Tylenol či Paralen...

 

Akutní selhání jater

Pro ty z vás, kteří reportáž zveřejněnou v hlavních zprávách ČT1 neviděli jen sumarizuji. 35letý muž se bál onemocnět a ve snaze vyléčit se z virózy a předejít tak hrozbě vyhození ze zaměstnání... Po selhání funkce jater následkem předávkování Paralenem mu lékaři v pražském IKEMu odstranili jejich polovinu a místo ní mu transplantovali lalok jater od zemřelého dárce. Pacient se úspěšně z operace zotavuje. 

 

Selhání vícero orgánů s následkem smrti

Výzkumníci z Edinburgské univerzity již v roce 2011 upozorňovali na případy selhání vícero orgánů (včetně jater) a následné smrti následkem předávkování paracetamolem. K tomu může dojít v řádech dnů, týdnů až měsíců a především u osob užívajích tuto látku na snížení chronických bolestí. 

 

 

Astma u dětí i dospělých

Acetaminofen podle vědců z University of British Columbia ve Vancouveru stojí za dvojnásobným rizikem vzniku astma u dětí i dospělých. Analyzovali celkem 19 studií zahrnujících 425 tisíc pacientů a došli k závěru, že Tylenol a ostatní léčiva postavená na účinné látce paracetamolu stojí za zvýšením výskytu astmatu a dušnosti u dětí i dospělých. Stejně tak jako užívání těchto léčiv v období těhotenství vede ke zvýšenému riziku ještě nenarozeného potomka...

 

Paracetamol a autismus

Steve Schultz, lékař a vědec stojící za kontroverzní teorií, že tento derivát uhelného dehtu (ano, čtete správně - dehet neboli tér, odpad vznikající při výrobě koksu - vyrábí se z něj nejenom šampony, mýdla, ale i všechny léky s paracetamolem) stojí za epidemií autismu. Tato teorie ještě nebyla plně potvrzena žádnou nezávislou studií, výsledky této Schultzovy jasně ukazují právě na paracetamol (oproti původně obviňované MMR vakcíně, která je v tomto případě asi obviňována neprávem).  

korelace mezi masivním nástupem léčiv s paracetamolem a epidemií autismu

 

Alternativy?

Tak především prevence. A selský rozum. Horečka je přirozenou reakcí těla na zánětlivý proces v našem těle. A tak spíše než Paralen pomůže odpočinek, bylinkový čaj s medem a antioxidanty na posílení imunity. U bolesti je to složitější. Příčin je hodně a nelze přijít s jednoduchou poučkou. Za náhlými bolestmi hlavy může stát dočasná dehydratace, za těmi chronickými (migrény) pak nedostatek některých stopových prvků, stres, hormonální změny, senzorická stimulace, špatný spánkový režim, atp. - nenajdete-li příčinu (i s pomocí odborníků), jakákoliv úleva pomocí bolest tišících prostředků bude jen dočasná a jak vidíte výše, často s dlouhodobými následky. Za bolestmi páteře hledejte svou nadváhu, špatný postoj, ale i všudypřítomný stres. A pokud je původcem vaší bolesti mechanická příčina (např. vyhřeznutá plotýnka), vyhledejte pomoc zkušeného chiropraktika/fyzioterapeuta - řešení bude instantní a navíc odejdete se spoustou užitečných rad, jak podobným problémům předcházet! Bolesti svalů? Tělo vám tím říká, že jej namáháte více, než by bylo zdrávo - jak jinak vám to mám říci... Abych jen nepoučoval, jsem zde s přehledem alternativních metod - hned na několik vašich bolístek" ;-)

  • bolesti hlavy - masáž hlavy, akupunktura, změna stravy, relax, čaj z řimbaby obecné, suplementace hořčíku
  • bolesti páteře - obklady z vývaru vrbové kůry či kočičího drápu (cat's claw), suplementace hořčíku, vitamínu B12, návštěva chiropraktika/fyzioterapeuta
  • horečky - čaj z bezových květů s medem a citronem, čaj z čerstvého zázvoru, pokrmy s kurkumou nebo kajenským pepřem, dostatečný pitný režim (8-12 sklenic denně), suplementace vitamínu D

A budeme rádi, pokud do komentářů pod článkem či na našem FB profilu zveřejníte své osvědčené recepty ;-)

Zdroje:
Česká televize (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1017412-muz-se-bal-onemocnet-tak-se-predavkoval-paralenem-zachranili-ho-v-ikemu)
Overdose pattern and outcome in paracetamol-induced acute severe hepatotoxicity. British Journal of Clinical Pharmacology, 2011; 71: 273-82 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21219409)
Acetaminophen use and the risk of asthma in children and adults: a systematic review and metaanalysis. CHEST, 2009; 36: 1316-23 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19696122)
Schultz, S.T., et al., Acetaminophen (paracetamol) use, measles-mumps-rubella vaccination, and autistic disorder. The results of a parent survey. Autism, 2008. 12(3): p. 293-307. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18445737)
Acetaminophen as a cause of the autism pandemic? It makes absolutely no sense … at first. (http://www.safeminds.org/blog/2015/09/11/acetaminophen-as-a-cause-of-the-autism-pandemic-it-makes-absolutely-no-sense-at-first/)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn