Autoimunitní poruchy - jak na ně?

Možná jste již něco o poruchách autoimunity slyšeli, možná ne. Faktem ale je, že toto téma je čím dál tím aktuálnější. Na náš imunitní systém denně útočí tisíce alergenů, toxinů, infekci způsobujících virů a baktérií nebo chemických látek. A tak není divu, že se v určitém okamžiku ze stavu, kdy je vaše tělo v neustálém zánětlivém stavu, takříkajíc “zblázní” a začne neadekvátně reagovat na látky, které našemu tělu nejsou nebezpečné. Začne vytvářet proti těmto látkách protilátky, které na domnělého nepřítele zaútočí. A o tom vlastně všechny poruchy autoimunity jsou. Většinu z nich znáte, ale asi jste je doposud do této škatulky neřadili. Celkově se dají všechny rozdělit do 4 kategorií:

 • systémové - lupénka, revmatoidní artritida
 • nervové - roztroušená skleróza
 • zažívací - Crohnova choroba, celiakie
 • slinivkové - cukrovka typu I

Toto je jen výčet těch nejznámějších, ale celkový seznam je podstatně delší. V USA patří poruchy autoimunity mezi skutečně žhavá témata. Možná i díky této pozornosti si jich lidé více všímají a tak je i známo, že nějakou poruchou autoimunity trpí přes 50 milionů Američanů, většina z nich žen. Autoimunitní poruchy patří mezi 10 hlavních příčin úmrtí mezi ženami do 65 let.

 

Co způsobuje poruchy autoimunity?

Těch faktorů je spousta. Patří mezi ně i genetické predispozice.  To, že máte nějaký z genů, který byl identifikován jako faktor zvyšující procentuelní šanci, že nějakou konkrétní chorobu dostanete či ne, ještě neznamená, že ji skutečně dostanete! Nejprve tento gen musí dostat nějaký signál, který jej aktivuje. A nenechte se obalamutit klasickým prohlášením “má to v genech”! Existuje celý nový vědní obor nazvaný epigenetika, který studuje vlivy životního stylu a životního prostředí na vaše geny. A závěr - vaše genetické predispozice se dají těmito faktory změnit!!! I z tohoto pohledu pak např. krok Angeliny Jolie, která si nechala provést kompletní mastektomii jen proto, že jí byl gen zvyšující pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu identifikován, se jeví jako hloupý a zbrklý. Ale zpět k tématu. Těch faktorů je skutečně hodně - od toxinů jako jsou např. těžké kovy (rtuť), přes mykotoxiny produkované plísněmi, infekce způsobené kvasinkami Candida nebo např. herpes virem až po chronické zánětlivé procesy způsobené intolerancí na některé složky potravy, především na lepek. Vztah mezi autoimunitními onemocněními a lepkem byl spolehlivě prokázán.

 

9 příznaků poruchy autoimunity 

 • bolesti svalů, kloubů a svalový třes, ztuhlost nebo třes v rukou či nohou
 • ztráta hmotnosti nebo naopak přibrání na váze
 • nespavost
 • změna snášenlivosti vyšších či nižších teplot (v průběhu delší doby)
 • opakující se vyrážky nebo kopřivka, zvýšená citlivost na sluneční záření
 • nemožnost soustředění se
 • nadměrné padání vlasů
 • bolesti v podbřišku, krevní straženiny nebo hlen ve stolici, průjem, afty v dutině ústní
 • suché oči, suchá pokožka, sucho v ústech

 

Našli jste se?

Pokud se ve výše uvedeném seznamu “najdete”, nezmatkujte (všechny příznaky nemusí být způsobeny autoimunitními poruchami) a čtěte dále.

 

A jak na to?

Tak především - pokud si nejste jistí, doporučuji vám zajít si k lékaři a nechat si oficiálně udělat testy. Ať již bude výsledek jakýkoliv, můžete očekávat, že vám lékař v rámci zvýšení čísel směrem k vaší zdravotní pojišťovně (= náš “geniální” systém, který hledí na to, kolik který doktor provede “úkonů” namísto sledování toho, kolik pacientů skutečně vyléčí…) předepíše nějaké protizánětlivé léky, steroidy nebo léky na potlačení imunity. Zatím se většina lékařů nepídí po možných příčinách, ale snaží se spíše potlačit příznaky… Zde bych být vámi trval na odpovědi na přímý dotaz, co jej k předepsání toho konkrétního léku vedlo. A pokud se vám vysvětlení nedostane? Pak vězte, že většina u diskutovaných poruch imunitního systému je plně vyléčitelná, a to úpravou jídelníčku, změnou životosprávy a eliminací potravin i dalších faktorů, které mohou být oním spouštěčem genů a následné panické reakce vašeho imunitního systému.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn