6 kroků k léčení štítné žlázy, část II.

Další díly

Krok č. 2: Pravidelné cvičení a sauna

Cvičení stimuluje sekreci štítné žlázy a zvyšuje citlivost tkání na hormony štítné žlázy v celém těle. V ideálním případě je užitečné se zapotit a cvičení by měla být energická. Bez ohledu na aktuální fyzické zdatnosti je možné najít vhodné cvičení pro každého.

Kromě cvičení je dobré zařadit pravidelnou návštěvu sauny nebo parní lázně, což je skvělý způsob, jak uvolnit svaly i mysl, i jak zbavit tělo pesticidů, které by mohly přispívat k problémům se štítnou žlázou.

Sauny jsou důležitou pomocí při hubnutí i při zlepšení funkce štítné žlázy, protože při zhubnutí uvolňuje tuková tkáň takové toxiny, jako jsou PCB a pesticidy. Tyto toxiny snižují hladinu T3, tedy zpomalují váš klidový metabolismus a potlačují schopnost spalování tuků.
Detoxikace je tedy opravdu důležitou součástí zlepšení funkce štítné žlázy. Pokud se nedetoxikujete, vaše schopnost zhubnout se snižuje, protože toxiny, které mají negativní dopad na funkci štítné žlázy, hubnutí začnou bránit.

 

Krok č. 3: Konzumace potravin, které poskytují nutriční podporu štítné žláze, a potravin, které je dobré vynechat

Každý krok na vaší cestě k vyléčení a zhubnutí záleží na správné výživě za použití jídla, které dá správnou informaci vaším genům. Péče o štítnou žlázu není výjimkou. 

Vyberte si jídla, která štítné žláze nabídnou nutriční podporu. K výrobě hormonů štítné žlázy je třeba jód a Omega-3 mastné kyseliny; k přeměně neaktivní T4 na aktivní T3 je třeba selen; navázání T3 na receptory buněčného jádra a jejich aktivace vyžaduje zinek i vitaminy A a D. Všechny tyto živiny najdete v nezpracované, čisté, organické stravě. Avšak k terapeutickým dávkám těchto živin budete často muset zvolit vhodný potravinový doplněk. 

K potravinám posilujícím štítnou žlázu patří mořské řasy, které obsahují jód. Ryby (zejména sardinky a losos) obsahují jód, Omega-3 mastné kyseliny a vitamin D. Pampeliška, hořčice a tmavá listová zelenina obsahuje vitamin A. Tuňák, krevety, ledviny, vnitřnosti, vejce, česnek a nejvíce para ořechy obsahují selen.

Chcete se vyhnout potravinám, které mohou rušit funkci štítné žlázy? Mezi ně patří již zmíněný lepek. Také je třeba střídmě konzumovat čisté zdroje sójových bílkovin a vyhnout se zcela zpracovaným sójovým výrobkům.

 

... selen, zinek, jód, Omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A a D - jen část z minerálů a vitamínů, které potřebujete pro správnou funkci štítné žlázy...

 

Krok č. 4: Užívejte potravinové doplňky podporující funkci štítné žlázy

Bohužel často není možné zajistit dostatečné množství všech uvedených živin pouze konzumací vhodné stravy. Nejčastější takovou podporou bývá jód a Omega-3 mastné kyseliny

Jednou z nejobvyklejších situací, kdy je třeba sáhnout po potravinových doplňcích, je vyčerpání nadledvinek vlivem dlouhodobého stresu. Léčba štítné žlázy bez podpory nadledvinek prostřednictvím relaxace a adaptogenů (jako je ženšen, rozchodnice růžová nebo sibiřský ženšen) může paradoxně vést k tomu, že se budete cítit hůř. Možností je v takovém případě zvolit nějakého alternativního odborníka, který vám s výběrem pomůže. Od klasických lékařů bohužel takovou podporu čekat nemůžeme.

 

Krok č. 5: Dali jste si funkci své štítné žlázy otestovat?

Neexistuje žádná ideální cesta, žádný symptom ani výsledek testu, který by správně diagnostikoval nízkou funkci štítné žlázy nebo hypotyreózu. Klíčem je zhodnocení celého stavu - vašich symptomů a vašeho krevního testu - a pak je možné rozhodnout o postupu.

Lékaři obvykle diagnostikují problémy se štítnou žlázou za pomoci testování hladiny TSH a někdy hladiny volné T4. Ale někteří lékaři "normální" úrovně těchto testů zpochybňují. Diagnóza "subklinické hypotyreózy", závisí na hladině TSH vyšší než 5 mIU/ml a nižší než 10 mIU/ml. Jak už bylo zmíněno výše, nové lékařské pokyny naznačují, že již hodnoty slabě nad 3 jsou abnormální. 

K získání kompletního pohledu je dobré širší zaměření na funkce:

  • TSH (Thyroid-stimulating hormone): ideální rozsah je mezi the 1 a 2 mIU/ml
  • Free T4 (volný T4 - neaktivní) and free T3 (volný T3 - aktivní) 
  • TPO (protilátky štítné žlázy) hledá autoimunitní reakci, která obyčejně není diagnostikována v případě, že další testy jsou v normě, protože lékaři běžně tuto kontrolu nedělají.
  • TRH (Thyroid-releasing hormone) stimulační test
  • 24 hodinový test moči na volný T3, který může pomoci v hůře diagnostikovatelných případech

Lékaři, kteří mají zkušenosti se všemi těmito testy, mohou poskytnout lepší obraz o tom, jak skutečně vaše štítná žláza funguje. Pokud si myslíte, že máte nediagnostikovaný problém se štítnou žlázou, trvejte na tom, aby lékař provedl tyto zkoušky nebo si najděte lékaře, který je provede. Jsou opravdu nezbytné k tomu, aby doplnily kousky skládačky, které standardní testy neposkytují.

Námi schválená reklama:

Krok č. 6: Zvolte správnou hormonální léčbu štítné žlázy

Ve chvíli, kdy je funkce štítné žlázy ve velké nerovnováze, budete potřebovat nějaký druh hormonální léčby.
Změna stravy a životního stylu může významně pomoci, ale pokud štítná žláza nefunguje správně, budete muset její hormony doplnit zvenčí. Vědět, co je k dispozici, a na co se zeptat, vám pomůže lépe rozhodovat o svém zdraví

V současnosti je využívána v léčbě poruch štítné žlázy bioidentická hormonální léčba (běžnější je v zahraničí), kde je cílem obnovit rovnováhu všech hormonů. Bioidentické hormonální léky spočívají ve vyváženější kombinaci přírodních výtěžků více hormonů, především hormonů T3 a T4. Známý je např. Armour Thyroid, který je vyroben ze sušené prasečí štítné žlázy. Obsahuje celé spektrum hormonů štítné žlázy, včetně T4, T3 a T2. Poslední zmíněný - T2 - je málo známý produkt metabolismu štítné žlázy, který ale může být velmi důležitý. 

Někdy je jedinou cestou, jak zjistit, že máte problém se štítnou žlázou, krátká zkouška, resp. užívání něčeho podobného jako je Armour Thyroid po dobu tří měsíců. Pokud se cítíte lépe, vaše symptomy zmizí a navíc zhubnete, byla to správná volba. I když se uchýlíte k tomuto kroku na nějakou dobu, nemusíte léky užívat do konce života. Jakmile bude v normě vše, co narušilo funkci štítné žlázy, budete pravděpodobně moci snížit dávkování či užívání zcela zastavit. V obou případech je ale dobré diskutovat postup se zkušeným lékařem.
Pečlivé sledování vývoje je nezbytné. Užívání příliš vysoké dávky hormonu štítné žlázy nebo užívání léků, pokud je nepotřebujete, může vést k nežádoucím vedlejším účinkům, včetně úzkosti, nespavosti, bušení srdce a v dlouhodobém horizontu i k úbytku kostní hmoty. 

 

Závěr 

Praxe ukazuje, že dokonce v nejvážnějších případech je možné vyléčit svou štítnou žlázu. Některým pacientům stačí úprava stravy, živin a dalších faktorů životního stylu, které byly zmíněny výše. U ostatních případů léčení je nutný postup zkouška/omyl při užití několika léků za asistence zkušeného lékaře. Setkáváme se ale bohužel i s tím, že ve vážných případech se navrhuje automaticky chirurgické odstranění štítné žlázy. Osobně jsem před takto radikálním zákrokem pro vyzkoušení všech možností, které léčení štítné žlázy mohou pomoci. 

Zcela nakonec je důležité zmínit, že byste nikdy neměli ztrácet naději. Postavit se k problému aktivně a spolupracovat s dobrým specialistou, ke kterému máte důvěru, může přinést úlevu od mnoha problémů se štítnou žlázou.

Chcete-li se vyvarovat postupu zkouška/omyl, zkuste si doopravdy nechat udělat kompletní hormonální rozbor a ten si následně nechat interpretovat. Třeba tak, jak to umíme my. Na základě jeho výsledků jsme rovněž schopni v rámci koučinku přivést vás na správnou cestu formou úpravy stravy.

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés