10 x proč se objímat

Těsně před oficiálním křtem si dovolím uvést do třetice ukázku ze své nové knížky, Dotýkání dovoleno. Věřím, že by mohla přitáhnout zájem některých čtenářů VyváženéhoZdraví k účasti na tomto křtu.

 

Obejmutí je zdarma

Měla jsem neskutečný zážitek, když jsme s partou přátel někdy kolem Vánoc 2011 poprvé vyrazili na akci “Obejmutí zdarma”. Tato akce není český vynález, má předlohu ve světě, neobjevili jsme tedy Ameriku. Člověk má nejprve přirozený ostych objímat se s někým cizím, nabídnout cizímu člověku objetí. Navíc reakce na druhé straně je často rozpačitá.

Každopádně jsme se nenechali odradit, opatřili jsme si cedule s nápisy “Obejmutí zdarma” a nezapomněli jsme ani na anglicky mluvící kolemjdoucí - druhá strana cedule byla popsána slovy “Free hugs”. I když jsme dávali lidem něco zadarmo, nehrnuli se, museli jsme se vlídně nabízet. A ejhle, k mému překvapení se lidé obejmout nechali, větší procento z nich byli cizinci, to jsem i čekala. Nakonec jedni strhávali druhé.

Co bylo ovšem nejzajímavější, že jsem to celou dobu chápala tak, že já věnuji objetí cizím lidem, jim se vyplaví oxytocin, oni budou mít radost a je to. Ale nečekala jsem, že to funguje dokonale obousměrně. Počáteční ostych se začal měnit na neskutečný pocit radosti a sdílení. I mně se totiž vyplavil oxytocin. Cítila jsem se tak nabitá energií. A šťastná. Napadá mě myšlenka: když je to takhle v případě tak trochu uměle vyvolané akce, co se asi musí dít při objímání s vašimi blízkými?

 

10 důvodů proč se objímat

 1. Objetí vytváří důvěru a pocit bezpečí.
 2. Objetí zvyšuje produkci oxytocinu, hormonu štěstí, což zmírňuje pocity osamělosti, izolace a vzteku.
 3. Když se objímáte delší dobu, zvyšuje se také hladina serotoninu, který má vliv na trvale dobrou náladu.
 4. Objímání zlepšuje imunitu. Ano, i když zrovna hrozí přenost bacilů v chřipkovém období.
 5. Objímání zvyšuje sebedůvěru. Když vás někdo pravidelně objímá, cítíte se lepší, milovaní, více si věříte a máte se rádi.
 6. Objímání snižuje napětí ve svalech, zlepšuje cirkulaci krve a zbavuje bolesti.
 7. Objetí harmonizuje náš nervový systém. Dotek totiž uvolňuje napětí v kůži a tento nervový vzruch se přenáší do mozku.
 8. Objetí nás učí vstřícnosti, dávání a přijímání, sdílení.
 9. Objetí působí jako meditace nebo smích. Učí nás uvědomovat si přítomný okamžik, náš dech i tlukot srdce.
 10. Energetická výměna mezi objímajícími se lidmi je investicí do dlouhotrvajícího vztahu. Objímání totiž podporuje empatii a porozumění.

 

 • Člověk je tvar určený několika vrstvami, které spolu neustále komunikují a potřebují být v souladu. Jsou to: povrchová vrstva (kůže, kosti), střední vrstva (svaly), vnitřní vrstva (orgány a dutiny) a nejhlubší, neviditelná vrstva hormonální.
 • Kosti jsou naše opora. Pocity nedůvěry jsou v řeči těla problémy s vnímáním opory. Pokud v dětství chyběla opora, v dospělosti pak pokusy o uvolnění vyvolávají úzkost.
 • Svaly zrcadlí prožívání - buď se cítíme pevní, napjatí nebo slabí. Jestliže svalstvo ztuhne, stáhne se z důvodu obrany nebo kolabuje nedostatkem podpory, oslabí se i naše sebeovládání v sociálním kontaktu, sníží se naše sebehodnocení, naruší se náš celkový kontakt se světem.
 • Trénujte otevřené, vítězné postoje, postoje typu “já to dokážu”. Ovlivníte tím hladinu testosteronu a snížíte hladinu kortizolu v mozku. Jde o princip “dělám to tak dlouho, až tím jsem”. Aneb jestli chcete něco mít, chovejte se tak, jako kdybyste to už měli.
 • Špatné dýchání způsobuje nedostatečné zásobení mozku kyslíkem, vede ke sklíčenosti, těžkopádnosti a nepozornosti. Nádech a výdech jsou jako vlna, a když jsme rozrušení, vlna je strmější. Dech do břicha uvolňuje - trénujte to!
 • Z hormonální vrstvy je vzhledem k nedomazlenosti klíčová sekrece hormonu oxytocinu. Ten je právem nazýván hormonem štěstí. Jeho produkci zvýšíte doteky, mazlením a objímáním. 

 

Naposledy si dovolím osobně pozvat každého zájemce o účast na křtu mé knihy. Křest proběhne zítra, tj. 12.2.2015, v kině Mat, na Karlově nám. 19, v Praze, od 18:00 hod. V případě zájmu, pošlete email na umenivpraci@taktiq.com s textem: Potvrzuji účast na křtu + heslo “VyváženéZdraví - počet osob”. Počkejte na zpětné potvrzení a vytištěný email přineste s sebou. Návštěva křtu bude probíhat ve stejném duchu jako výše zmíněná “objímací party”. Společně se svými kmotry, Veronikou a Martinem, se těším na osobní setkání s každým z vás.

Nemůžete-li se z jakýchkoli důvodů dostavit, ale uvedená ukázka vás zaujala, můžete si koupit knihu např. níže.

Monika Nevolová: Dotýkání dovoleno! (Grada, 2015)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Monika Nevolová

O autorovi

Kreativní psycholožka, certifikovaná životní koučka & spisovatelka.

"Můžete mít v životě výmluvy, nebo výsledky. Je jen na vás, co si vyberete."