10 příznaků hypotyreózy

Hypothyroitida je jednou z vysoce podceňovaných a nejvíce poddiagnostikovaných poruch.

Ve skutečnosti se odhaduje, že přibližně 59 millionů Američanů trpí nedostatečnou činností štítné žlázy neboli hypotyreózy

Podle dostupných statistik se v ČR pohybuje výskyt hypotyreózy kolem 5%, což je zhruba 500.000 lidí. Z toho usuzuji, že téma článku by mohlo zajímat poměrně velkou část našich čtenářů. 

 

10 příznaků hypotyreózy

 

Únava

Vzbouzíte se s pocite odpočinutí? Máte dostatek energie po celý den? Pokud jste odpověděli ne a bojujete s únavou, měli byste si nechat vyšetřit funkci svojí štítné žlázy odborným lékařem. 

 

Vysoký cholesterol

Cholesterol, jehož výše neodpovídá vaší stravě, cvičení nebo dokonce užívaným lékům, může být příznak hypothyroitidy. Spousta  odborníků na výživu se snaží snížit cholesterol, ale to je  pouhé zaměření se na symptom spíše než léčení samotné příčiny. 

 

Změny váhy

Nevysvětlitelný úbytek váhy a dokonce zvýšení váhy může být příznak poruchy štítné žlázy. Pokud jste nezměnili významně své stravovací a pohybové návyky a přitom vám váha stále vzrůstá, nechte si také vyšetřit funkci svojí štítné žlázy.

 

Střevní problémy

Zácpa, průjem nebo syndrom dráždivého tračníku mohou být příznaky hypothyroitidy. Nejčastějším příznakem je zácpa. Pokud jste závislí na doplňcích s vlákninou, změkčovadlech stolice nebo laxativech, měli byste si promluvit s lékařem o testování štítné žlázy. 

 

Nálada

Deprese nebo úzkost mohou být výsledkem onemocnění štítné žlázy.

 

Bolesti svalů a kloubů

Chůze s bolestmi kloubů, zhoršené znovunabytí sil po cvičení, slabost v končetinách nebo v karpálních tunelech jsou všechno symptomy související s dysfunkcí štítné žlázy. 

 

Problémy s vlasy

Suché, slabé vlasy nebo větší ztráta vlasů jsou běžnými příznaky snížené funkce štítné žlázy.

 

Změny na kůži

Kůže, která je suchá, tenká a odlupující se, také značí nerovnováhu ve funkci štítné žlázy.

 

Obtížné polykání nebo změny ve velikosti krku

Máte-li pocit, že je váš krk nateklý nebo obtížně polykáte, může to být díky zvětšené štítné žláze.

 

Nepravidelnost menstruačního cyklu & neplodnost

Nepravidelné, silné krvácení, bolestivé křeče nebo chybějící perioda může být díky vaší štítné žláze. Pokud je váš menstruační cyklus nepravidelný, budete mít pravděpodobně potíže s otěhotněním.

 

Jak naši registrovaní čtenáři vědí z pravidelných newsletterů, problémy s hormony jsou mezi našimi klienty velmi časté. Není možné říct, že nějaká skupina převažuje. Je jedno, zda jde o mladšího či staršího člověka, o ženu či muže. Hormony je tedy třeba hlídat a eliminovat všechny příčiny, které k jejich disharmonii vedou. Připomeňte si i naše další články na toto téma:

Štítná žláza - známá i neznámá,

11 potravin, ovlivňujících zdraví štítné žlázy.

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés