10 + 2 nutričních nedostatků způsobujících depresi

Divíte se někdy, kam se poděla vaše dobrá nálada? 

Pokud se váš optimistický pohled na život vytratil, pak byste měli vědět, že kromě psychologických důvodů hraje výživa klíčovou roli při udržování vaší nálady. Existuje několik nutričních nedostatků, které mohou vést k pocitům deprese. 

V každém případě, kdy pochybujete o důvodech horší nálady či přímo deprese, zvažte návštěvu u svého lékaře a zeptejte se, zda vám náhodou některá z níže uvedených živin nechybí. Pokud váš lékař nechce zvažovat možné důsledky nutričních nedostatků, pak byste ho měli rychle vyměnit. Faktem zůstává, že v takovém případě vám nemůže napsat léky, které pro něj znamenají další zdroj příjmu...

Korekce nedostatečně výživné stravy a přidání správných potravinových doplňků by mělo pro každého lékaře prvním krokem k nápravě. Splnění všech vašich nutričních potřeb je nejlevnější, nejméně invazivní, nejbezpečnější a nejúčinnější způsob, jak obnovit rovnováhu těla.

 

Zde je seznam 10 živin k otestování: 

 

Aminokyseliny

Jako základní stavební kameny bílkovin hrají aminokyseliny  klíčovou roli při správných mozkových funkcích. Pokud není dostatek aminokyselin ve vaší stravě, můžete se začít cítit depresivní, leniví a bez zájmu. Zvyšte příjem červeného masa, fazolí, semen a ořechů, abyste získali dostatek těchto životně důležitých živin.

 

Vitaminy B-komplexu

Podle Studie zveřejněné v roce 2009 více než čtvrtina všech starších žen s diagnózou těžké deprese trpěla deficitem vitamínů  B-komplexu, což naznačuje, že jsou mnohem důležitější pro naše duševní zdraví, než se dříve myslelo.

V současné době National Institute of Health navrhuje denní příjem 2.4 mcg B12 a 1.5-1.7 mg B6. Tyto základní živiny lze nalézt v mase, drůbeži, rybách, vejcích, mléce a mořských plodech (např. mušle, škeble, krabi).

 

Vitamín D

Nedostatek vitaminu D není spojen pouze s depresí, ale také s autismem a demencí. Nejčastěji se nedostatek vitaminu D projeví během podzimních a zimních měsíců, když máme málo slunečních paprsků. Podle National Institutes of Health potřebují dospělí 600 IU vitaminu D denně. 
Ale podle Dr. Marka Hymana by v zájmu maximálního duševního zdraví mělo být toto číslo ve skutečnosti mezi 5,000-10,000 IU.

 

Kyselina listová

Bylo prokázáno, že nízká hladina kyseliny listové vážně snižuje účinnost antidepresiv. Ve skutečnosti někteří osvícení psychiatři nyní předepisují proti depresi kyselinu listovou.

Většina dospělých vyžaduje minimálně 400 mcg denně, které můžeme získat dostatečnou konzumací tmavé listové zeleniny, citrusového ovoce a džusů, luštěnin a fazolí. 

 

Jód

Jód je nezbytný pro dobrou funkci štítné žlázy. I když se štítná žláza zdá malá, ovlivňuje téměř každý systém ve našem těle - hladinu energie, tělesnou teplotu, metabolismus, imunitní systém, funkce mozku a další. Máme-li nedostatek jódu, funkce štítné žlázy trpí, což kromě jingo vede k pocitům deprese.

 

Železo

Odhaduje se, že téměř 20% ze všech žen trpí nedostatkem železa. To může způsobit příznaky velmi podobné depresi, včetně únavy, neschopnosti soustředit se a podrážděnosti. Je důležité se ujistit, že přijímáte 8 až 18 mg železa každý den.

 

Hořčík

Téměř polovina všech Američanů trpí nedostatkem hořčíku. Důvodem  je přílišná konzumace soli, kofeinu, cukru, alkoholu a prožívání chronického stresu může vyčerpat všechny zásoby hořčíku v těle. Hořčík je jedním z nejúčinnějších minerálů působících v boji proti škodlivým účinkům neustálého stresu. Muži vyžadují mezi 400 až 420 mg za den a ženy by měly konzumovat 310 až 320 mg denně.

 

Omega-3 mastné kyseliny

Možná už víte, že jsou důležité pro zdraví srdce, ale mohou mít také vážný dopad na vaše duševní zdraví. I když budete denně užívat potravinový doplněk s rybím olejem, musíte stále mít dostatek Omega-3 mastných kyselin ve vaší stravě. 

Naše tělo si nemůže tyto látky samo vytvořit, a tak je třeba mít jich dostatek ve stravě (v podobě ryb jako je losos, halibut, tuňák nebo ořechů jako jsou vlašské ořechy a lněné semínko). Zároveň klidně přidejte potravinové doplňky, abyste se ujistili, že máte těchto živin tolik, kolik jich vaše tělo skutečně potřebuje.  

 

Selen

Selen je také potřeba k optimální funkci štítné žlázy. Je to důležitý antioxidant, pomáhající udržet vícenenasycené kyseliny v buněčné membráně, aby nezoxidovaly. Většina z nás potřebuje minimálně 55 mcg selenu denně, abychom zůstali fyzicky i mentálně zdraví. 

 

Zinek

Zinek je další živina důležitá pro mnoho systémů v našem těle. Zinek neznamená jen podporu trávení, ale také pomáhá naší DNA vytvářet a opravovat bílkoviny. To může zvýšit funkci imunitního systému a pomoci kontrolovat záněty v těle.

 

Jak můžete vidět níže, zdroj ukazuje na vznik tohoto stručného přehledu na "americké půdě", a proto jsou v článku zmínky vztahující se právě k situaci v této oblasti. Osobně si ale myslím, že jsou všechny informace v daném článku tzv. přenositelné. I u nás trpí obecně spousta lidí nedostatkem hořčíku, v zimních měsících nedostatkem vitaminu D, i u našich žen se často objevuje nedostatek železa a o nedostatku Omega-3 mastných kyselin se zmiňujeme ve svých článcích pravidelně. Zkuste se tedy zamyslet sami, kde máte tzv. slabé místo a přidejte potraviny či doplňky, které vám mohou pomoci.

Dovolím si ještě připsat dvě látky, které bychom měli mít v zájmu zachování dobrého duševního zdraví na paměti:

 

Lecitin kromě jiných účinků působí na funkce mozku - pomáhá zvyšovat koncetraci, což ocení lidé či studenti, kteří se potřebují něco učit. Lecitin se také používá k prevenci a léčbě neurologických onemocnění, jakými jsou např. Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či senilní demence. 

 

Gingo biloba (jinan dvoulaločný) zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání těla. Pomáhá zlepšovat paměť i schopnost soustředění. Zvyšuje dodávku okysličené krve do periferních částí těla a tak se podílí na jejich prokrvení a tím zajišťuje vydatnější přísun výživných látek i odplavení škodlivin. Mít tedy prokrvený mozek se z uvedených důvodů hodí :-)

 

Zdroj: naturalnews.com

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés